Polski Portal Morski
Aktualności

Premier: zależy nam, aby wszystkie kraje naszego regionu były dobrze skomunikowane

Zależy nam, aby kraje naszego regionu mogły współpracować z krajami skandynawskimi w ramach jednej platformy, ale także na tym, aby nasze kraje były ze sobą dobrze skomunikowane – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w 12. Dorocznym Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego, które odbywa się na Litwie.

„Łączność w szerokim rozumienia tego słowa jest istotna. Dodałbym do tego połączenia poprzez infrastrukturę, nad którą pracujemy w ramach Trójmorza. Chcemy, abyśmy mogli współpracować w ramach jednej platformy z krajami skandynawskimi i jednocześnie chcemy, aby nasze kraje były ze sobą dobrze skomunikowane” – powiedział premier.

Dodał, że sposobem na skomunikowanie krajów naszego regionu Europy są Via Baltica i Via Carpatia.

„To są dwie symboliczne autostrady, które umożliwią lepszą wymianę handlową między Finlandią a Grecją w wymiarze, który obecnie nie istnieje” – powiedział premier. Dodał, że nie wszystkie z państw leżących nad Morzem Bałtyckim pracują nad pokojową strategią.

„Jeden z naszych sąsiadów, który ma połączenie z Morzem Bałtyckim, nie pracuje nad pokojową strategią, ale stara się zniszczyć pokojową współpracę. Trzeba pracować nad wspólnymi projektami i strategiami, ale trzeba jednak skupić się na tym, co najważniejsze tu i teraz, czyli na aspektach twardego bezpieczeństwa” – stwierdził Morawiecki.

Mówiąc o stanie polskiej gospodarki premier wskazał, że Polska ma niskie bezrobocie i szybko odbudowuje się po pandemicznym szoku. Podkreślił, że odbudowa polskiej gospodarki w dużej mierze bazuje na krajowych podstawach. Jak stwierdził, eksport silnie rośnie, powstają też bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Zauważył też, że w czasie pandemii wiele zachodnich firm starało się wznowić produkcję i zmieniać łańcuchy dostaw na kraje bliższe geograficznie. 

„Centralna Europa, łącznie z regionem Morza Bałtyckiego i Polską, jest w szczególnie dobrym położeniu. Widzimy to, praktycznie każdego tygodnia rozmawiam z inwestorami z całego świata. Głównym problemem są natomiast niedobory pracowników” – powiedział Morawiecki.

„Mamy zdrowy system bankowy i dobrą sytuację, jeśli chodzi o deficyt budżetu państwa i dług publiczny. Nie tak dobrą jak Litwa, Łotwa i Estonia, ale całkiem komfortową w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Tam całkowity dług publiczny w relacji do PKB wynosi ok. 100 proc. W Polsce jest to ok. 50 proc.” – zaznaczył szef rządu.

Premier zauważył też, że mieszkańcy Europy w ostatnim czasie odczuwają negatywny wpływ polityki klimatycznej UE. „Wzrasta nacisk na dodatkowe pieniądze, szczególnie dla wrażliwej części społeczeństwa, by zrekompensować szybki, w pewnym sensie sztuczny wzrost cen praw do emisji CO2. W regionie bałtyckim musimy to wziąć pod uwagę. Ta duża zmiana stymulowana przez Brukselę musi być zrekompensowana dodatkową strategią, amortyzującą olbrzymi wzrost cen energii” – ocenił premier.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Wraca pomysł Mazurskiej Pętli, tj. przekopania nowego kanału na Mazurach

BS

Jeszcze cztery gazowce przypłyną do terminala LNG w Świnoujściu do końca tego roku

BS

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie