Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Zlot wiekowych jachtów ponownie w Gdyni

Mają już swoje lata i niejedną morską przygodę na koncie. Wodne oldtimery – bo tak często się je nazywa – po raz kolejny zawiną do Gdyni. Wszystko w ramach 13. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Impreza zbliża się wielkimi krokami. Jachty przypłyną do Gdyni w najbliższy piątek, 8 października.


XIII Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”
 odbędzie się od 7 do 10 października. Biorące w nim udział jednostki – których jak do tej pory zgłosiło się ponad trzydzieści – spotkają się w czwartek w Helu. Następnego dnia wspólnie wypłyną w rejs po Zatoce Gdańskiej, który zakończy się do Gdyni. Jachty zostaną w mieście z morza i marzeń aż do niedzieli, 10 października.

– Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do przyjścia do gdyńskiej mariny lub do oglądania z brzegu – najlepiej z plaży, bulwaru, molo w Orłowie i jego okolic – parady. W Gdyni po raz kolejny odbędzie się Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ta nazwa może być myląca, bo „próchno” to nie są rozpadające się jachty – chociaż niektóre mają ponad 100 lat – lecz są one drewniane. „Rdza” to również nie są jednostki, które już przeżera rdza, tylko jednostki stalowe – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Jachty z duszą podziwiać będzie można w basenie Żeglarskimprzy falochronie wschodnim. W Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się ponad 30 jednostek. Wśród nich te drewniane, jak np.: „Phyllis”„Dana”„Smuga Cienia” czy „Wielkopolska”, a także stalowe – „Czarny Diament”„Hoorn”„Patagonia” czy „Tenanga”.

W ramach Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” – poza samą obecnością wyjątkowych statków – przewidziano rozmaite atrakcje. W sobotę 9 październikaw samo południe rozpocznie się parada „wodnych oldtimerów” uczestniczących w zlocie. Jednostki wyjdą z gdyńskiej mariny i przepłyną wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu. Tam, na wysokości molo, zawrócą i rozpoczną żeglugę powrotną. Powrót jachtów do gdyńskiej mariny spodziewany jest około godziny 15:30. To doskonała okazja, by móc podziwiać i fotografować jednostki na morzu. Parada najlepiej widoczna będzie z bulwaru Nadmorskiego, a także plaż w ŚródmieściuRedłowie i Orłowie oraz z orłowskiego molo.

W piątkowy i sobotni wieczór z falochronu wschodniego będzie można wysłuchać koncertów szantowych. Muzyczna scena, na której pojawią się artyści ustawiona zostanie na jednym z jachtów, uczestniczących w zlocie. W piątek, 8 października o godzinie 18:00 zagrają Arkadiusz „Kosmos” Wąsik oraz Bogdan „Bodziec” Kuśka. W sobotę o tej samej porze wystąpi Kamil Badzioch.

Również w sobotę, w godzinach od 16:00 do 18:00 pokłady drewnianych i stalowych jachtów udostępnione będą do zwiedzania. To doskonała okazja, by obejrzeć je z bliska, a także wysłuchać ciekawych historii żeglujących nimi załóg.

Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” organizowany jest od 2009 roku. Jego główną ideą jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Obecny rok to kolejny trudny sezon dla żeglarzy. Zmieniające się obostrzenia i zasady wpływania na wody obcych państw bardzo ograniczyły swobodę żeglowania. Mimo to wspaniała tradycja zlotu jest kontynuowana, a do Gdyni po raz kolejny zawiną przepiękne jednostki.

Z powodu pandemii impreza przybierze nieco spokojniejszy i bardziej zdystansowany format. „Bawimy się – kolorowo i z dystansem!” to hasło przewodnie tegorocznego zlotu. Tradycyjne imprezy takie jak koncerty szantowe czy wręczanie pamiątkowych tabliczek przeniesione zostało na otwartą przestrzeń, na pokłady jachtów. Organizatorzy apelują do gości odwiedzających wydarzenie o zachowanie odpowiedniego dystansu, a także korzystanie z maseczek zasłaniających usta i nos.

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znaleźć można na stronie www.prochno-rdza.pl.

źródło http://www.gdynia.pl/fot. http://www.prochno-rdza.pl

Zobacz podobne

Spółki Orlenu mają nowe koncesje na norweskim szelfie

KM

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

AB

Inwestycje przeciwpowodziowe, poprawa jakości wód, pogłębianie Odry. Ogrom zadań przed Wodami Polskimi w Szczecinie

BS

1 komentarz

Rysiek 17 kwietnia 2023 at 02:19

W roku 1984 na jachcie „Trygław”, własność Jacht Klub WSM Szczecin, pod dowództwem kpt. Toniego Brancewicza płynąłem na Operację Żagiel do Kanady. Jednym z jachtów biorącym udział w tej imprezie była „Smuga Cienia”, piękny jacht, znałem wtedy całą jego załogę, ale niestety pamięć nie dopisuje i dzisiaj nie pamiętam nawet przezwisk/pseudonimów tych ludzi, mam tylko jeszcze tzw. slajdy z tej wyprawy ale nie oglądałem ich już chyba ze 30 lat, nie mam już projektora.
z poważaniem załogant Trygława

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie