Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Morskie fotografie nagrodzone

Fotografia Elwiry Kruszelnickiej zatytułowana „Po połowie” zwyciężyła konkurs Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wczoraj wręczono laureatom nagrody, a wystawę pokonkursową można już oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Konkurs na gdyńskie zdjęcia morskie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, a biorą w nim udział foto-maryniści nie tylko z Gdyni czy Trójmiasta ale i całego kraju, najczęściej goście odwiedzający miasto podczas wakacji.

– Konkurs Legenda Morska w Obiektywie nawiązuje do przebogatej tożsamości morskiej oraz marynistycznych tradycji Gdyni. Jego celem jest kreatywne zaangażowanie gdynian oraz turystów odwiedzających miasto, w tym pasjonatów szeroko pojętej tematyki morskiej. Nadesłane fotografie przedstawiają ludzi związanych z morzem, legendarne miejsca, morskie wydarzenia oraz słynne jednostki i marynistyczne detale. Zdjęcia w kategorii „Wakacje Morskie” stanowią również inspirującą dokumentację niedawno minionego sezonu turystycznego. Co roku stawiamy przed twórcami także nowe wyzwania, wprowadzając premierową kategorię. I tak w tym roku, można było po raz pierwszy nadsyłać prace w kategorii „Żywioł morski”. Dodatkową nowością w tegorocznej edycji było rozszerzenie geografii konkursowych plenerów fotograficznych, dopuszczając w niektórych kategoriach, jak „Praca na morzu”, „Detal Marynistyczny” oraz „Żywioł morski” zdjęcia wykonane poza Gdynią. Gratulujemy serdecznie laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Bez ich ogromnego zaangażowania konkurs nie przyniósłby tak świetnych efektów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy w Galerii GCF i obejrzenia wielu spektakularnych fotografii morskich – mówi Jacek Debis, juror i dyrektor w Agencji Rozwoju Gdyni, która jest organizatorem wydarzenia.

Na tegoroczną, 6. edycję wpłynęła rekordowa liczba prac, bo aż 570, dlatego jury konkursu pod przewodnictwem Marzeny Śmierzchalskiej, prowadzącej wraz z mężem Maurycym Śmierzchalskim gdyńską szkołę Frames Studium Fotografii, nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jurorzy wybrali na wystawę 50 fotografii, wyróżnili 9 prac i przyznali 3 nagrody. Dodatkową nagrodę przyznało Muzeum Marynarki Wojennej.

Pierwszą nagrodę w 6. edycji konkursu Legenda Morska w Obiektywie za pracę nadesłaną w kategorii „Praca na Morzu” otrzymała Elwira Kruszelnicka.

– Przeglądając zdjęcia, zawsze intuicyjnie czekam na zdjęcie, które mnie poruszy. I ono było poruszające dla mnie od razu. Potem, w czasie obrad, zgodziliśmy się praktycznie jednogłośnie. To jest zdjęcie, które raz że wzbudza emocje, bo pokazuje pokolenia – widzimy tu starszego rybaka, który jest taki mocno zmęczony i widzimy młodego, który jeszcze ciągle pracuje. A dwa, że jest tu piękna perspektywa, mocne punkty obrazu i wszystko w tym zdjęciu gra. I dlatego tak od razu zwraca uwagę. Gratulacje! – mówiła podczas gali wręczania nagród Marzena Śmierzchalska.

– To jest zdjęcie, które zrobiłam wiele lat temu w Mechelinkach. Nie wysyłałam go wcześniej na konkurs. I to jest uczące i rozwijające dla wszystkich nas, kiedy wysyłamy fotografię i jury w fotografii, w której żeśmy czegoś nie dostrzegli wcześniej, dostrzeże coś więcej. Z kolei jakiś nasz pewniak nie zostanie odkryty. Bardzo lubię te zdjęcie, a ma tytuł „Po połowie” – tak świadomie je zatytułowałam. Dlatego jest mi strasznie miło, bo to jest szczególnie miłe, gdy zdjęcie z sentymentem, które lubimy, zostaje nagrodzone. Serdecznie dziękuję – mówi Elwira Kruszelnicka.

źródło http://www.gdynia.pl /  fot. Elwira Kruszelnicka

Zobacz podobne

Policja przeszukała prom w Gdyni. Zatrzymano 30-latka, który mówił o bombie

KM

Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej

KM

Marynarka Wojenna dostanie dwa nowe okręty wywiadowcze

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie