Polski Portal Morski
Aktualności

Narodowe Centrum Nauki/ Dodatkowe 42 mln zł na polsko-norweskie badania

Siedem dodatkowych projektów otrzymało ponad 42 mln zł w konkursie GRIEG – poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Nauki (NCN). Wśród nich są m.in. badania drobnoustrojów w głębinach morskich i analizy wielojęzyczności.

GRIEG to jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014–2021 w ramach programu „Badania”. NCN jest operatorem części programu poświęconej badaniom podstawowym. Na stronie centrum podano, że celem programu jest rozwój wiedzy opartej na badaniach, wzmacnianie polsko-norweskiej współpracy badawczej, podnoszenie jakości publikacji, szczególnie w naukach humanistycznych, wspieranie rozwoju młodych naukowców i dbanie o pozytywny odbiór badań naukowych w społeczeństwie.

Po przeprowadzeniu w 2020 r. procedury konkursowej NCN wydało projektom na liście rezerwowej decyzje o odmowie przyznania pieniędzy z zastrzeżeniem, że wniosek może uzyskać finansowanie w razie rezygnacji z realizacji innego projektu lub przyznania dodatkowych pieniędzy w ramach programu. W poniedziałek NCN ogłosiło, że polscy naukowcy otrzymają łącznie dodatkowo ponad 42 mln zł na badania prowadzone we współpracy z partnerami norweskimi.

Dofinansowanie otrzymał projekt naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy pod kierunkiem prof. Tadeusza Kaczorowskiego zbadają unikatową bioróżnorodność drobnoustrojów żyjących w głębinach i na dnie systemu grzbietów śródoceanicznych Morza Arktycznego.

Celem innego projektu będzie zbadanie kompleksowości nabywania języka trzeciego i kolejnego w obrębie różnych dziedzin językowych, takich jak system dźwiękowy (fonologia), gramatyka (składnia) czy znaczenie (semantyka).

W różnych kulturach ludzie mają różne wyobrażenie tego, czym jest dobre życie i jak je osiągnąć. Różnice w pojmowaniu ideałów dobrego życia są jednak słabo zbadane. Bliższe poznanie i opisanie procesów rozwoju społeczeństw i wzorców dobrego życia jest jednym z celów projektu dra Jakuba Krysia z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, który również zostanie sfinansowany w konkursie GRIEG.

Źródło: PAP fot.: TT/TerminalLNG

Zobacz podobne

Wody Polskie podpisały umowę w ramach zintegrowanego projektu LIFE. Dla poprawy bioróżnorodności zlewni Pilicy

Autor

Kolejne elementy do budowy Polimerów Police dotarły już do Portu Morskiego w Policach

AB

Zastosowanie Wstępnej Strategii Redukcji GHG dla statków istniejących – Podsumowanie seminarium w PRS

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie