Polski Portal Morski
Aktualności

Mieszkańcy Szczecina zaoszczędzą ponad 5,5 miliona złotych. Wody Polskie przeciwne podwyżkom cen wody i odprowadzania ścieków

Dyrektor RZGW w Szczecinie zatwierdził taryfę dla przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gmin: Miasto Szczecin, Kołbaskowo, Stare Czarnowo, Dobra i Police na okres 3 lat. Nie było to jednak oczywiste, bo pierwotnie zaproponowany wniosek Gminy Miasto Szczecin zwiastował wysokie podwyżki cen.

– „Wody Polskie od początku istnienia stoją na straży cen wody w całej Polsce. Niewłaściwe praktyki władz wielu jednostek samorządowych, by podnosić ceny bez merytorycznego uzasadnienia zostały odrzucone i możemy śmiało powiedzieć, że zatwierdzona taryfa jest korzystna dla mieszkańców. Nie może być tak, że spółki takie jak ZWiK przenoszą na mieszkańców szereg kosztów, które nie powinny być ujmowane w cenie wody” – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Ceny brutto za 1m(w 1/2/3 roku obowiązywania nowej taryfy) kształtować się będą na poziomie:

woda: 5,07 / 5,09 / 5,18

ścieki: 7,14 / 7,25 / 7,39

łącznie: 12,21 / 12,34 / 12,57

     W porównaniu z pierwszym złożonym wnioskiem z dnia 19 kwietnia 2021 r., cena łączna za 1 m3 w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy nie zmieniła się, w roku kolejnym została obniżona o 15 gr., a w trzecim roku została obniżona o 23 gr. Dla czteroosobowej rodziny daje to oszczędności na poziomie 21,60 zł rocznie w drugim roku obowiązywania nowej taryfy, a w ostatnim roku 33,12 zł rocznie.

  – Dzięki dokładnej weryfikacji wniosku taryfowego, w okresie trzech lat obowiązywania nowej taryfy mieszkańcy Szczecina zaoszczędzą łącznie ok. 5,5 miliona złotych. Patrząc globalnie przez pryzmat wielu podobnych decyzji w kraju, należy to traktować jako prawdziwy sukces Wód Polskich, które od początku 2018 roku pełnią rolę administratora taryf za wodę i ścieki w Polsce. Naszym celem jest stanie na straży odpowiedzialnej polityki gospodarowania wodami, w tym właśnie regulowanie taryf na takim poziomie, by były one korzystne dla mieszkańców, a nie dla miejskich czy gminnych spółek, które argumentu „bo wszystko drożeje” używają niemal zawsze, gdy trzeba zaktualizować wnioski taryfowe. Woda nie musi być droga i to, ile płacić będą mieszkańcy Szczecina jest tego przykładem. Robimy wszystko, by koszty działania takich spółek jak ZWiK nie były obciążeniem dla kieszeni mieszkańców – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Taryfy zaakceptowane przez Wody Polskie uprawomocnią się w październiku, o ile żaden z podmiotów wodociągowych nie wniesie odwołania.

Źródło/fot.: Wody Polskie Szczecin

Zobacz podobne

PGNiG miało 6,01 mld zł zysku w 2021 roku, w tym roku chce zainwestować 10,8 mld zł

BS

Ukraina/ Władze: Rosja wyprowadziła w morze z bazy na Krymie 4 okręty podwodne

JJ

Hiszpania/ Władze: prom, który wpadł na mieliznę, prawdopodobnie płynął za szybko; ponad 40 osób rannych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie