Polski Portal Morski
Aktualności

Ukraina/ Prezes Naftohazu: Nord Stream 2 nie może być certyfikowany

Ukraiński koncern naftowy Naftohaz złożył wniosek do niemieckiego regulatora o udział w procesie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 – poinformował w poniedziałek szef Naftohazu Jurij Witrenko. Ocenił, że NS2 nie może otrzymać certyfikatu, bo nie spełnia wymogów europejskiego prawa.

Naftohaz jako państwowe przedsiębiorstwo, „stojące na czele walki o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy”, złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora NS2 u niemieckiego regulatora – oznajmił Witrenko podczas konferencji prasowej w poniedziałek. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.

„Nasze zasadnicze stanowisko polega na tym, że Nord Stream 2 nie może otrzymać certyfikatu, ponieważ nie zagwarantowano jego pełnej zgodności z europejskim prawem” – oznajmił. Ocenił, że certyfikacja NS2 zaszkodzi konkurencji na europejskich rynkach.

„Podkreślę – to kwestia nie tylko tego, że Ukraina jako kraj tranzytowy cierpi z powodu wykorzystywania przez Rosję gazu jako broni energetycznej. Podkreślamy, że są duże ryzyka dla bezpieczeństwa Ukrainy i dla bezpieczeństwa regionu” – powiedział Witrenko.

Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację niemieckiego regulatora. Rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie 8 stycznia 2022 roku.

W poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował, że pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca.

źródło PAP/fot.archiwum

Zobacz podobne

Kiedy zacznie się drążenie tunelu pod Świną? Wiceminister podał datę

KD

Dania: Minister Rau odwiedził port instalacyjny dla farm wiatrowych

KM

156. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie