Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Wyjątkowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Ziemię z pól bitewnych z okolic Góry Św. Anny zroszoną krwią powstańców toczących bój z niemieckim Freikorpsem podczas III Powstania Śląskiego przekazali do Muzeum przedstawiciele gdyńskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Pomysłodawcami przekazania ziemi byli przedstawiciele samorządu województwa opolskiego, których podczas uroczystości reprezentował pan Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. Z kolei eksponat w postaci szklanki od szrapnela, w której przechowywana będzie przekazana ziemia, przekazali kmdr ppor. Dariusz Demski oraz ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Wprawdzie została znaleziona w Bieszczadach i jest pamiątką po bitwie w rejonie góry Manyłowa, która rozegrała się w 1915r. podczas I wojny światowej, ale właśnie takiej samej amunicji używali Niemcy podczas walk na Śląsku podczas III powstania.

Okazja do zorganizowania tej uroczystości była podwójna. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, a także 90. rocznicę utworzenia Flotylli Rzecznych. Swego rodzaju klamrą spinającą te dwie rocznice jest postać kpt. mar. Roberta Oszka, który był oficerem polskiej Marynarki Wojennej, dowódcą monitora „Mozyrz” we Flotylli Pińskiej, a w roku 1921 został skierowany do Katowic, aby włączyć się w działania mające na celu przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Sformował oddział szturmowy składający się z 67 marynarzy, którzy podobnie jak on zdobyli doświadczenie w marynarce niemieckiej, wyposażony w samochód pancerny „Korfanty”. Marynarze brali udział w najcięższych walkach właśnie pod Górą św. Anny. Szczególnie zasłużyli się po 21 maja 1921 roku, kiedy powstrzymywali razem z innymi powstańcami niemiecki kontratak. Z całą pewnością ich odwaga i bohaterstwo w krytycznych momentach niemieckiej kontrofensywy zadecydowały o powstrzymaniu niemieckiego natarcia, a tym samym o sukcesie powstania.

W uroczystości wzięli również udział kmdr w st. spocz. Pius Kacprzak, kmdr ppor. rez. Rafał Depczyński i st.chor. w st. spocz. Jerzy Gorajski – weterani misji ONZ, ppłk Dariusz Tylki – Wojskowy Komendant Uzupełnień z Gdańska oraz społeczny doradca Prezydenta RP pan Marcin Drewa.Dla uczczenia pamięci o bohaterskich marynarzach oraz doceniając działania zaproszonych gości, którzy promują historię i tradycję Marynarki Wojennej RP, wręczone zostały odznaczenia pamiątkowe. Kapituła medalu pamiątkowego 90. rocznicy powstania Flotylli Rzecznej odznaczyła panów: Aleksandra Goska, Marcina Drewę, Waldemara Danielewicza oraz ppłk. Dariusza Tylkiego pamiątkowym medalem.

Pamiątkowym medalem 100. rocznicy wybuchu III Powstania Sląskiego uhonorowane zostało Muzeum Marynarki Wojennej, a odznaczenie zostało przekazane na ręce dyrektora Muzeum pana Tomasza Miegonia.

Źródło/fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Budynek nowoczesnego centrum naukowo-badawczego Akademii Morskiej już gotowy

MZ

BalticPipe. Ile gazu płynie w gazociągu?

BS

W sobotę otwarcie „Zielonego Punktu Kontrolnego – Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie