Polski Portal Morski
Aktualności

Ceny ropy w USA stabilne po zwyżce w 2 sesje o prawie 4 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie w USA są na stabilnym poziomie po tym, jak w trakcie 2 poprzednich sesji zyskały niemal 4 proc. Inwestorzy czekają na sygnały z Białego Domu o możliwym uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw, a taka akcja prawdopodobnie będzie skoordynowana z działaniami innych krajów – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 81,97 USD, wyżej o 0,05 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 83,45 USD za baryłkę, wyżej o 0,02 proc.

Po tym jak w ub. tygodniu kraje OPEC+ utrzymały bez zmian plan zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie Amerykanie starają się zaradzić wysokim cenom ropy i benzyny.

Sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm poinformowała, że prezydent Joe Biden może w tym tygodniu ogłosić, że zajmie się sprawą wysokich cen ropy.

Inne kraje, w tym Japonia, sygnalizowały w ostatnich dniach swoje zaniepokojenie z powodu wysokich cen ropy na globalnych rynkach. To rodzi możliwość, że Stany Zjednoczone mogą działać w porozumieniu z innymi państwami, w tym z partnerami z Międzynarodowej Agencji Energii (MAE).

Waszyngton może też dążyć do uwolnienia ropy ze swoich strategicznych rezerw wraz z krajami spoza MAE, takimi jak Chiny.

Amerykańscy urzędnicy mają na razie ocenić krótkoterminowe prognozy cen energii, jakie we wtorek poda Administracja Informacji Energetycznej.

Na 29 dzień października w rezerwach strategicznych ropy w USA znajdowało się 612,5 mln baryłek.

Strategiczne rezerwy wypełnione są obecnie w 86 proc. maksymalnej pojemności, która wynosi 714 mln baryłek.

Tymczasem we wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) poda w swoim branżowym raporcie dane o zapasach ropy i jej produktów w USA w ub. tygodniu.

Analitycy prognozują, że zapasy ropy wzrosły o 1,55 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły zaś prawdopodobnie o 850 tys. baryłek – wynika z szacunków ekspertów. Zapasy te spadają od 5 tygodni i są teraz na najniższym poziomie od 4 lat.

Ceny ropy poszybowały w ub. miesiącu w USA do najwyższego poziomu od 7 lat w reakcji na ożywienie gospodarcze w sytuacji malejących amerykańskich zapasów surowca.

źródło PAP/ fot. Pixabay

Zobacz podobne

Łeba miasto żywiołów

MZ

Zaślubiny Polski z morzem. Bezpłatne warsztaty dla dzieci

KM

Japonia/ Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie