Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Tauron: współpraca z PGE dotyczy morskiej energetyki wiatrowej

Współpraca Grupy Tauron z Polską Grupą Energetyczną (PGE), której dotyczy poniedziałkowa informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim – wyjaśniają przedstawiciele Taurona.

Jak podał w poniedziałek UOKiK, 28 października do Urzędu wpłynął wniosek dotyczący koncentracji, polegającej na utworzeniu przez PGE i Tauron „wspólnego przedsiębiorcy”, który będzie prowadzić działalność w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej.

„Współpraca PGE i Tauron dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Spółki energetyczne wspólnie podejmą starania zmierzające do uzyskania pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp dla potrzeb budowy morskich elektrowni wiatrowych” – wyjaśnił PAP rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.

Na początku tego roku Tauron, PGE i Enea podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Jak wówczas informowano, Grupy utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

Podczas wrześniowego forum ekonomicznego w Karpaczu, p.o. prezesa Taurona Artur Michałowski zadeklarował, że Grupa Tauron chce mieć w 2030 roku morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o mocy 1 GW. Dodał, że spółka chciałaby wejść w pewne obszary samodzielnie, ale bardziej jej zależy na wspólnym przedsięwzięciu z innymi spółkami Skarbu Państwa.

W końcu czerwca br. wygasła nawiązana w ub. roku współpraca Taurona z portugalsko-francuską firmą OW Offshore – w tamtej umowie zakładano, że obaj partnerzy będą wzajemnie inwestować w swoje spółki posiadające projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Po wygaśnięciu umowy przedstawiciele Taurona zapewnili, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal jest jednym z priorytetów Grupy, zaś realizowany przez Tauron „zielony zwrot” będzie oparty m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. W zakresie offshore Tauron zadeklarował współpracę z PGE i Eneą.

W ramach ogłoszonej wiosną 2019 r. polityki „zielonego zwrotu”, do 2025 r. Tauron zamierza m.in. zainwestować w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażować się w budowę morskich farm wiatrowych.

We wrześniu 2019 r. Grupa kupiła pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW oraz nabyła prawa do projektu zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 6 MW. Później Tauron kupił także projekt farmy o docelowej mocy 30 MW, która do sierpnia 2022 r. powstanie w gminach Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim (Łódzkie).

Obecnie Tauron dysponuje farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Do 2025 r. Grupa chce mieć ponad tysiąc megawatów mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych.

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu

BS

Na największej wyspie Estonii ruszył patrol dronowy, monitorujący wody Estonii, Łotwy i Finlandii

BS

Nowy rok akademicki na Akademii Morskiej w Szczecinie – studia dla przyszłych marynarzy!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie