Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

Nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra to inwestycja o wadze strategicznej

Budowa nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1,4 tys. MW w Elektrowni Dolna Odra to inwestycja o wadze strategicznej – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków PGE w Nowym Czarnowie .

Prezydent w liście odczytanym przez zastępcę szefa KPRP Pawła Muchę wskazał też, że „trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki”.

Andrzej Duda zaznaczył, że „wspólnym mianownikiem” prowadzącym do rozwiązania problemów XXI w. jest „zrównoważony rozwój”, a energetyka jest „obszarem szczególnie intensywnych wyzwań”.

„Żyjemy w dobie wielkiej transformacji energetycznej. Musimy mieć świadomość, że znacząca pozycja Polski w ekonomicznych, ale i cywilizacyjnych przemianach przesądzi o niezawisłości i bezpieczeństwie naszego kraju, o konkurencyjności i sile naszej gospodarki oraz o przyszłości całej naszej wspólnoty narodowej” – wskazał prezydent.

Jak dodał, „wybór gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej jest w pełni uzasadniony”.

„Nowoczesne bloki gazowo-parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie” – napisał Duda.

„Ta elektrownia będzie najnowocześniejszą w Europie, będą tutaj zainstalowane najnowocześniejsze turbiny o najwyższej sprawności, jaka jest dostępna na rynku. Będzie emitowała 1/3 CO2 tego, co średnio emitują inne elektrownie w Polskiej Sieci Elektroenergetycznej. Będzie źródłem elastycznym, będzie rzeczywiście backupem dla offshore’u” – powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Dodał, że „znakomitym logistycznym atutem” jest też bliskość terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego przebiegu gazociągu Baltic Pipe.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje też 12-letną umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.

źródło PAP/ fot. gł. PGE

Zobacz podobne

Premier Szwecji na szczycie NATO: to historyczny dzień dla mojego kraju

KM

Statek z USA dostarczył gaz do terminala LNG

KM

Gdańsk: Ratownicy uratowali w nocy trzech nurków z Hiszpanii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie