Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

Nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra to inwestycja o wadze strategicznej

Budowa nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1,4 tys. MW w Elektrowni Dolna Odra to inwestycja o wadze strategicznej – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków PGE w Nowym Czarnowie .

Prezydent w liście odczytanym przez zastępcę szefa KPRP Pawła Muchę wskazał też, że „trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki”.

Andrzej Duda zaznaczył, że „wspólnym mianownikiem” prowadzącym do rozwiązania problemów XXI w. jest „zrównoważony rozwój”, a energetyka jest „obszarem szczególnie intensywnych wyzwań”.

„Żyjemy w dobie wielkiej transformacji energetycznej. Musimy mieć świadomość, że znacząca pozycja Polski w ekonomicznych, ale i cywilizacyjnych przemianach przesądzi o niezawisłości i bezpieczeństwie naszego kraju, o konkurencyjności i sile naszej gospodarki oraz o przyszłości całej naszej wspólnoty narodowej” – wskazał prezydent.

Jak dodał, „wybór gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej jest w pełni uzasadniony”.

„Nowoczesne bloki gazowo-parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie” – napisał Duda.

„Ta elektrownia będzie najnowocześniejszą w Europie, będą tutaj zainstalowane najnowocześniejsze turbiny o najwyższej sprawności, jaka jest dostępna na rynku. Będzie emitowała 1/3 CO2 tego, co średnio emitują inne elektrownie w Polskiej Sieci Elektroenergetycznej. Będzie źródłem elastycznym, będzie rzeczywiście backupem dla offshore’u” – powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Dodał, że „znakomitym logistycznym atutem” jest też bliskość terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego przebiegu gazociągu Baltic Pipe.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje też 12-letną umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.

źródło PAP/ fot. gł. PGE

Zobacz podobne

Komendant „Daru Młodzieży”: ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski

AB

Andrzej Duda: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

KM

„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie