Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV Ważne

Komendant „Daru Młodzieży”: ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski

„Dar Młodzieży” wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races. „Ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski” – przyznał komendant „Daru” Rafał Szymański.

„Dar Młodzieży” to żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Podczas trwającego blisko pól roku rejsu zawita m.in. do portów w Bremerhaven, Rouen, Fredrikstad, Arendal, La Corunie, Lizbonie, Kadyksie oraz Wysp Zielonego Przylądka. Jednostka ma przepłynąć około 12 500 mil morskich.

„Jaki pokonamy dystans, to okaże się dopiero po powrocie. Nie jest to oczywiście nasz najdłuższy rejs, bowiem „Dar” dwa razy płynął już dookoła świata” – wyjaśnił komendant jednostki, kapitan żeglugi wielkiej, Rafał Szymański.

Żaglowiec dotrze natomiast na środek kuli ziemskiej i w ten sposób uczci 100. rocznicę pierwszego przekroczenia równika przez statek pod polską banderą.

„Dokonał tego żaglowiec „Lwów”, poprzednik „Daru Pomorza” i naszej fregaty. Odbędzie się także chrzest równikowy o podobnym scenariuszu, jak na „Lwowie” – diabły znęcać się będą nad biednymi praktykantami, którzy nie przekroczyli równika” – dodał.

„Dar Młodzieży” weźmie także udział w dwóch imprezach The Tall Ships Races.

„Lubimy się ścigać w regatach, ale to nie jest nasz główny cel. To jest statek szkolny i zadaniem tego rejsu jest szkolenie, a priorytetem bezpieczeństwo załogi i praktykantów” – podkreślił.

W rejsie biorą udział pełniący niejako obowiązki gospodarzy studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz studenci ze Szkoły Morskiej w Odessie. W sumie z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni wypłynęło 85 przyszłych wilków morskich.

„Praca z młodymi ludźmi to wielka przyjemność. Załogi będą wymieniane. Pierwsza zmiana praktykantów przebywać będzie z nami dwa miesiące, kolejna grupa miesiąc i ostatnia ponownie dwa” – zdradził kapitan.

Po raz pierwszy na „Darze Młodzieży” zamustrowali się ukraińscy studenci z Odessy. Ich też dotyczyć będzie rotacja, a pierwsza grupa liczy 23 osoby.

„Z wiadomych względów nie mogą oni odbywać praktyk na Morzu Czarnym. A dysponują siostrzanym żaglowcem do „Daru”, czyli „Drużbą”, który niestety dogorywa w Odessie. Z kolei „Chersoneza” zabrali im Rosjanie w 2014 roku. Nasz uniwersytet zaproponował im darmowe praktyki, jedyny ich koszt związany był z dotarciem do Gdyni” – stwierdził.

W pełnej krasie 42-letnią fregatą będzie można zobaczyć dopiero na Morzu Północnym.

„Nad Wielką Brytanią jest wyż, zatem będzie sucho i ciepło, czyli ekstremalnych wiatrów nie należy się spodziewać. Najpierw będziemy płynąć na silniku, a kiedy opuścimy Bałtyk, postawimy żagle” – powiedział kapitan Rafał Szymański.

Kapitan przekonuje, że Polska może być dumna z tak pięknej jednostki.

„Dar to dobra wizytówką naszego kraju i wydaje nam się, że jest nawet za słabo wykorzystywany do promocji Polski. Ten żaglowiec był w Sztokholmie główną atrakcją Polish Heritage Days i pani ambasador przyznała, że odnieśliśmy dyplomatyczny sukces, na który bez tej jednostki trzeba by pracować kilka lat” – zaznaczył.

„Dar Młodzieży” spodziewany jest w Gdyni 11 listopada.

„To czas sztormów na Atlantyku i z pewnością w okolicach Biskajów będzie się działo, ale ta fregata jest bardzo dzielnym statkiem i nie mamy obaw. Nie zaszkodzi nam jednak złożyć tradycyjnych marynarskich życzeń, czyli stopy wody pod kilem, silnych wiatrów oraz fali z rufy” – podsumował komendant żaglowca.

źródło PAP/ film UMG/ fot. UMG

Zobacz podobne

„Puls Biznesu”: Norweski rząd wesprze fuzję Lotosu z Orlenem

BS

Wizyta Ambasadora Tomasza Młynarskiego w stoczni Chantiers Navals de l’Atlantique

KM

Rusza rewitalizacja muru oporowego Twierdzy Wisłoujście

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie