Polski Portal Morski
Aktualności

Medale polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) uległa jedynie Gal Zukerman (Izrael), która jeszcze niedawno ścigała się w klasie 420. To kolejny sukces niespełna 17-letniej Julii, która ma już na swoim koncie takie sukcesy, jak mistrzostwo Europy seniorek, srebrny medal Igrzysk Sportów Plażowych, zdobyty w sierpniu tego roku złoty medal mistrzostw świata juniorek, a teraz do tego pokaźnego dorobku dołożyła młodzieżowe wicemistrzostwo świata. Julia Damasiewicz jest filarem polskiej kadry kitesurfingu, która przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. 

W Omanie dorobek medalowy Polski mógł być większy. Szansę mieliśmy w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niestety, Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) pogrzebała swoje szanse przez dwie dyskwalifikacje w wyniku falstartów, a Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) popełnił błędy w ostatnim, decydującym wyścigu i stracił wydawałoby się pewny brązowy medal. 

Blisko medalu w konkurencji Formuła Kite mężczyzn był Jakub Jurkowski (AZS Poznań). Brązowy medalista mistrzostw Europy do lat 19 tym razem jednak musiał zadowolić się czwartym miejscem. 

– Z Omanu zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze jako reprezentacja. Wyjeżdżamy z jednym medalem, co jest dobrym wynikiem, choć przebieg tych regat rozbudził nasze apetyty i pozostał niedosyt, bo mogło być jeszcze lepiej. Osobiście liczyłem na medal także w konkurencji Formuła Kite mężczyzn, ale tym razem Kuba Jurkowski, który przecież jeszcze niedawno wygrywał rywalizację nawet w starszych kategoriach wiekowych, nie był w stanie zagrozić pierwszej trójce. To też pokazuje jak szybko i dynamicznie rozwija się ta nowa klasa olimpijska. Na całym świecie przybywa zawodników, przychodzą z innych konkurencji żeglarskich i na pewno będzie tutaj jeszcze ciekawie. Szkoda utraconych szans w klasie ILCA 6, z pewnością Lilly May Niezabitowska i Przemek Machowski dostarczyli sobie i nam sporo materiału szkoleniowego do analizy – mówi Rafał Szukiel, kierownik reprezentacji na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing w Omanie. 

Wyniki Polaków w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing.

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) – była faworytką do medalu i udźwignęła presję. Równa forma przez całe regaty, brawa za dużą odporność psychiczną. W połowie regat przydarzyły się jej dwa nieukończone wyścigi z powodu problemów technicznych i już do samego końca nie mogła sobie pozwolić na błąd, gdyż mogło się to skończyć utratą srebrnego medalu. Regaty bezapelacyjnie wygrała Gal Zukerman (Izrael).

Jakub Jurkowski (AZS Poznań) – 4 miejsce w konkurencji Formula Kite. Polak od pierwszego wyścigu prezentował bardzo dobrą i równą formę, ale nie był w stanie zagrozić pierwszej trójce. Równie duża różnica była między Kubą a resztą stawki za jego plecami. Wygrał rewelacyjny nastolatek z Singapuru, 15-letni Maximilian Maeder. 

Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) – 5 miejsce w klasie ILCA 6 mężczyzn. Na pewno odczuwa niedosyt, bo od początku regat żeglował świetnie, był nawet drugi w „generalce”. Przed ostatnim wyścigiem był trzeci i miał bronić pozycji medalowej. Nie obronił. Dopiero 29 miejsce i marzenia o medalu prysły. Mistrzem świata został Sebastian Kempe (Bermudy).

Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) – 18 miejsce w klasie ILCA 6 kobiet. Przez długi czas w ścisłej czołówce, z szansami na medal. Dwa falstarty, do tego jedna dyskwalifikacja (UFD) i koniec marzeń nie tylko o medalu, ale w ogóle o dobrym wyniku. Mistrzynią świata została Florencia Chiarella (Peru).

Agnieszka Pawłowska i Dominika Ołowiak (ChKŻ Chojnice/ OKŻ Olsztyn) – 8 miejsce w klasie 420 kobiet. Dobre pływanie, zdarzały się wyścigi w ścisłej czołówce, ale też poza pierwszą dziesiątką. Przy większej stabilizacji formy ten wynik mógł być jeszcze lepszy. Na plus na pewno wola walki i umiejętność odrobienia straconych pozycji. Złoty medal zdobyła załoga Neus Ballester Bover i Andrea Perello Mora (Hiszpania). 

Ludwik Grzelak i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn) – 11 miejsce w klasie 420 mężczyzn i załóg mieszanych. Po pierwszym dniu byli na trzecim miejscu w „generalce”, potem jednak z każdym dniem spadali w klasyfikacji. Brakowało im stabilizacji. Wyścigi bardzo dobre, które kończyli w pierwszej trójce, przeplatali tymi mniej udanymi lub kompletnie nieudanymi. Złoty medal zdobyła załoga Florian Krauss i Jannis Summchen (Niemcy). 

Gustaw Kwiek i Tomasz Santorowski (Golden Boats Academy) – 20 miejsce w klasie 29er. Młoda polska załoga, która jeszcze niedawno ścigała się w klasie 420, do Omanu pojechała przede wszystkim po naukę. Przeważnie plasowali się w wyścigach pod koniec drugiej dziesiątki, choć zdarzały się przebłyski. Złoty medal zdobyła załoga Hugo Revil i Karl Devaux (Francja). 

W Omanie rozdano także medale w konkurencjach, w których nie startowali Polacy – 29er kobiet, Techno 293 kobiet i mężczyzn, Nacra 15.  

16th December. 2021 Youth Sailing World Championships presented by Hempel, Al Mussanah. Sultanate of Oman. Pictures of the Male 29er fleet sailing today Photo by Lloyd Images/ Oman Sail
Sundayy 12 december. 2021 Youth Sailing World Championships presented by Hempel, Al Mussanah – Oman, 11-18 December 2021 © Sander van der Borch / Lloyd Images / Oman Sail
Thursday 16 december. Day four of the Youth Sailing World Championships presented by Hempel, Al Mussanah – Oman, 11-18 December 2021 © Sander van der Borch / Lloyd Images / Oman Sail
Tuesday 14 december. Second day of the 2021 Youth Sailing World Championships presented by Hempel, Al Mussanah – Oman, 11-18 December 2021 © Sander van der Borch / Lloyd Images / Oman Sail

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

Utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

BS

Oficerowie Marynarki Wojennej wyznaczeni na nowe stanowiska

BS

Żeglarze z Politechniki Gdańskiej niepokonani po raz ósmy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie