Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Historia

Nowe marynarskie eksponaty w MMW

Muzeum Marynarki Wojennej wzbogaciło się o nowe eksponaty. To hamak, worek i broszury szkoleniowe, które należały do marynarza Pawła Knoppa. Pamiątki przekazał do muzeum jego syn. To kolejne przedmioty, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o codzienności i losach polskich żołnierzy.

W Muzeum Marynarki Wojennej nie brakuje marynarskich śladów. Na wystawie można zobaczyć wiele eksponatów z ciekawą historią. Znajdują się tam przedmioty, które należały zarówno do dowódców i oficerów polskiej floty, jak i zwykłych marynarzy.

W ostatnich dniach muzealne zbiory powiększyły się o kolejne eksponaty. To hamak okrętowy, worek marynarski oraz zestaw materiałów szkoleniowych maszynisty okrętowego. Wszystkie przedmioty należały do marynarza Pawła Knoppa. Podczas II wojny światowej służył on na polskich okrętach, w załogach maszynowych.

W jaki sposób te ważne pamiątki trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej? Gdyńskiej placówce podarował je Jacek Knopp – syn marynarza, do którego należały wymienione wyżej rzeczy.

– Dziękujemy, każdy taki gest jest bardzo ważny. Dlatego pamiętajcie o nas, jeśli w rodzinnych archiwach odnajdziecie fotografie czy dokumenty mogące wypełnić choćby najdrobniejszy epizod historii naszej Marynarki Wojennej – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Marynarki Wojennej.

Każdy tego rodzaju przedmiot czy dokument to cenne pamiątki. Dzięki nim można bowiem dowiedzieć się więcej o codziennym życiu, służbie i losach polskich marynarzy, a także uzupełniać kolejne karty polskiej historii.

Przypominamy, że w 2021 roku Muzeum Marynarki Wojennej zyskało kilkadziesiąt wartościowych pamiątek, m.in. 12 tomów nieznanych dotąd dokumentów. Dokumentują one historię polskiej Marynarki Wojennej i pochodzą z lat 1934-1947. Wśród nich znalazł się np. dziennik zawierający rozkazy dzienne okrętu ORP „Błyskawica” z lat 1937-1938. Do muzeum trafiły też elementy umundurowania dwóch marynarzy – kurtka mundurowa należącą do por. mar. inż. Aleksandra Wilczyńskiego oraz czapka podchorążego, której właścicielem był por. mar. Wacław Wciślicki. Zbiory powiększyły się również o pałasze polskich oficerów – adm. Jerzego Świrskiego i kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Muzeum pozyskało też historyczną łódź – „Samarytankę”.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. MMW

Zobacz podobne

Prezes BGK: tylko miks środków z UE i Funduszu Trójmorza może zaspokoić potrzeby inwestycyjne regionu

AB

Największe kontenerowce w polskich portach

BS

Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie