Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Turcja/ MSZ: cztery rosyjskie okręty wojenne nie przepłyną przez czarnomorskie cieśniny

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie – poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.

Decyzja ta zapadła jeszcze przed zamknięciem cieśnin Dardanele i Bosfor w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – dodał szef tureckiej dyplomacji.

W poniedziałek Turcja zapowiedziała, że zamknie czarnomorskie cieśniny zgodnie z zapisami Konwencji z Montreux z 1936 roku. Umowa pozwala Turcji ograniczyć tranzyt morski przez swoje cieśniny w czasie wojny, ale może z niej wyłączyć statki powracające do miejsc stałej rejestracji.

Jak przypomina agencja Reutera, w niedzielę Ankara nazwała inwazję na Ukrainę „wojną”, co pozwoliło na zastosowanie zapisów znajdujących się w konwencji.

„Rosja zapowiedziała, że cztery okręty przepłyną (przez cieśniny) w dniach 27-28 lutego, z czego trzy nie są zarejestrowane jako mające bazy w portach Morza Czarnego” – opisywał Cavusoglu. „Przekazaliśmy Rosji, by tych okrętów tam nie wysyłała, a ona na to przystała” – mówił.

„Nikt nie powinien czuć się urażony tą decyzją, ponieważ bazuje ona na wciąż funkcjonującej Konwencji z Montreux. Obowiązywała ona wczoraj, dzisiaj i będzie obowiązywać jutro, a my się do niej stosujemy” – oświadczył turecki minister.

Cieśniny stanowią jedyny morski dostęp do zamkniętego w granicach sześciu państw Morza Czarnego. Oprócz Turcji, Rosji i Ukrainy są to Bułgaria, Rumunia i Gruzja.

Źródło: PAP Fot.: TASS

Zobacz podobne

Maersk pozbywa się udziałów w rosyjskich portach

KM

Ukraina chce od Turcji wyjaśnień w sprawie przepłynięcia przez Bosfor rosyjskiego statku z rakietami

BS

Kolejny teren w Porcie Gdańsk przekazany pod inwestycję

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie