Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Gazociąg Baltic Pipe już na ukończeniu! Kiedy możemy spodziewać się pierwszych dostaw do Polski ?

Wszystkie prace związane z budową gazociągu Baltic Pipe przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Pojawiła się szansa, że gaz nowym gazociągiem popłynie 1 października. Gazociąg podmorski jest już bowiem ułożony, trwają prace porządkujące na trasie jego przebiegu polegające m.in. na zasypaniu gazociągu w miejscach, gdzie tego się wymaga, przy czym wykonane już zostało ponad 94 proc. tych prac.

– Przygotowujemy się do testów i prób odbiorowych – mówi Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-System.

Trwa jeszcze budowa lądowych odcinków

Gaz-System stopniowo odbiera kolejne etapy części liniowych, kończy prace budowlane na obiektach naziemnych typu ZZU (zespoły zaporowo upustowe). Budowane są trzy tłocznie. Gotowe są sprężarki, więc serca tłoczni są już zamontowane. Do wykonania pozostały instalacje towarzyszące, podłączenia, testy oraz prace porządkowe na terenie tych obiektów.

– „Gazociąg zgodnie z planem ma ruszyć 1 października tego roku i ten termin podtrzymujemy – podkreśla Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-System.” – Również po stronie duńskiego Energinetu prace również są realizowane według harmonogramu.

Dodaje też, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy. Dzięki temu Energinet, duński partner Gaz-System w projekcie, może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.

Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie. Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu.

Kiedy do Polski zostanie dostarczony pierwszy gaz?

Zgodnie z deklaracjami Energinet utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r. 

– „Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 r. popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego” – twierdzi Iwona Dominiak.

Budowa Baltic Pipe ma nas uniezależnić od gazu z Rosji, przypomina poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka.

– To jest bardzo dobra wiadomość w tych złych czasach i tych wszystkich złych wiadomościach w momencie tak drastycznym. Nikt nie próbuje nam blokować rurociągu z Norwegii, a gdy dodamy do tego rozbudowę gazoportu i walkę z czasem, którą prowadzimy w bardzo skuteczny sposób – mówi Szałabawka.

Przypomnijmy to rząd Leszka Milera z Sojuszu Lewicy Demokratycznej wstrzymał budowę gazociagu do Danii, gdyby nie ta decyzja gazociąg byłby ukończony. Koszt inwestycji po polskiej stronie to 342 miliony euro.

Gazociąg Baltic Pipe to projekt, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja ta umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.

Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Źródło: https://gs24.pl/gazociag-baltic-pipe-juz-prawie-gotowy-kiedy-do-polski-zostanie-dostarczony-pierwszy-gaz/ar/c3-16078859/ Radio Szczecin

Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Pierwszy AW101 przystosowany do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej już w drodze do Polski

AB

Rosja/ Media: rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

BS

Szefowie MSZ Polski i Litwy otworzyli wystawę o 30 latach wspólnej drogi obu krajów do wolności

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie