Polski Portal Morski
Aktualności

„Nowaja Gazieta Jewropa”: marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę

Marynarze poborowi, uratowani z zatopionego w kwietniu rosyjskiego krążownika Moskwa, mają znowu trafić na Ukrainę, chociaż wielu z nich znajduje się w złym stanie psychicznym i nie chce już walczyć – poinformowała niezależna rosyjska „Nowaja Gazieta Jewropa”.

Rodzice rosyjskich marynarzy, cytowani w poniedziałek wieczorem przez „NGJ”, potwierdzili, że 49 ocalałych wojskowych znajduje się obecnie na okręcie patrolowym Ładnyj – jednostce wprowadzonej do służby w 1981 roku i wymagającej remontu. Bliscy poborowych wystosowali apele m.in. do prokuratury wojskowej w Sewastopolu (na okupowanym Krymie – PAP), Komitetu Matek Żołnierzy Rosji i państwowych instytucji ochrony praw człowieka. W listach podkreślono, że mimo wcześniejszych obietnic dowódców marynarze wciąż nie znaleźli się na lądzie.

Nasze dzieci, służące na krążowniku Moskwa, zostały już niezgodnie z prawem zwerbowane do udziału w specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – PAP). Marynarze doznali urazów psychicznych związanych z katastrofą okrętu. Uważamy za niedopuszczalne ponowne angażowanie tych osób w działania bojowe – napisali rodzice poborowych.

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia ministerstwo obrony Rosji, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

Według strony rosyjskiej na krążowniku zginął zaledwie jeden członek załogi, a 27 uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych jest prawdopodobnie znacznie wyższa. W ocenie rosyjskiego opozycjonisty Ilji Ponomariowa potwierdzono informacje o uratowaniu tylko 58 osób spośród 510-osobowego personelu okrętu.

Pod koniec marca, ponad miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, „Nowaja Gazieta” otrzymała ostrzeżenia od państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, a następnie zawiesiła działalność w wersji papierowej oraz w internecie do czasu zakończenia „operacji na Ukrainie”. Kilka tygodni wcześniej redakcja „Nowej Gaziety” usunęła materiały dotyczące wojny w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym. Podawanie prawdziwych informacji o przebiegu konfliktu jest zagrożone w tym państwie karą nawet kilkunastu lat pozbawienia wolności.

6 kwietnia w stolicy Łotwy Rydze zainaugurowano działalność zagranicznego wydawnictwa „Nowej Gaziety”, ukazującego się pod nazwą „Nowaja Gazieta Jewropa”.

W 2021 roku redaktor naczelny „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Prezydent: celem jest, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą, inwestującym w badania

AB

Indonezyjska marynarka wojenna odnalazła wrak okrętu podwodnego

MZ

W sobotę otwarcie „Zielonego Punktu Kontrolnego – Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie