Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Pierwsze pozwolenia dla offshore na Bałtyku

Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak poinformowały w czwartek firmy, wnioski dotyczą dwóch obszarów morskich o łącznej powierzchni 261 km kw.

O lokalizacje obie firmy starają się jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Jak podały, wkrótce złożą kolejne wnioski o następne obszary. W ramach drugiej fazy rozwoju offshore rząd planuje rozdzielić 11 lokalizacji, na których mogą powstać farmy wiatrowe o mocy do 11 GW. Aukcje na kontrakty różnicowe dla mających na nich powstać farm planowane są na lata 2025 i 2027.

Jak mówi prezes ZE PAK Piotr Woźny, budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonej transformacji, i firmy i całej Polski. „Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczone zasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych ze Wschodu” – podkreślił Woźny, cytowany w komunikacie spółek.

Według wiceprezesa Orsted Rasmusa Errboe, dzięki rozszerzeniu skali prowadzonej działalności w Polsce, duńska firma będzie mogła jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej gospodarki. „M.in. poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, a także szkolenie górników jako część wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie kluczem do napędzania transformacji energetycznej” – wyjaśnił Errboe.

Jak przypomniano, wśród wspólnych inicjatyw ZE PAK i Orsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki wycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji. ZE PAK – największy prywatny producent energii elektrycznej w Polsce – planuje stopniowo wycofywać swoje aktywa produkcyjne, oparte o węgiel brunatny, i zakończyć produkcję energii z węgla brunatnego do końca dekady.

Duński Orsted, obok partnerstwa z ZE PAK, inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. W ramach joint venture obie firmy wybudują 2,5 GW mocy wiatrowych na Bałtyku. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji – Baltica 3 o mocy do 1 GW zacznie wytwarzać energię około 2026 r., etap drugi – Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW – około 2027 r.

źródło PAP/ fot. DEME Group offshore

Zobacz podobne

„Poznaj moc bałtyckiego wiatru” w Międzyzdrojach

JJ

W Afryce i na Bliskim Wchodzie rośnie zainteresowanie zbożem z Polski

BS

Gaz – System: decyzja środowiskowa dla gazociągu przyłączeniowego do elektrowni Dolna Odra

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie