Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Pierwsze pozwolenia dla offshore na Bałtyku

Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak poinformowały w czwartek firmy, wnioski dotyczą dwóch obszarów morskich o łącznej powierzchni 261 km kw.

O lokalizacje obie firmy starają się jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Jak podały, wkrótce złożą kolejne wnioski o następne obszary. W ramach drugiej fazy rozwoju offshore rząd planuje rozdzielić 11 lokalizacji, na których mogą powstać farmy wiatrowe o mocy do 11 GW. Aukcje na kontrakty różnicowe dla mających na nich powstać farm planowane są na lata 2025 i 2027.

Jak mówi prezes ZE PAK Piotr Woźny, budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonej transformacji, i firmy i całej Polski. „Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczone zasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych ze Wschodu” – podkreślił Woźny, cytowany w komunikacie spółek.

Według wiceprezesa Orsted Rasmusa Errboe, dzięki rozszerzeniu skali prowadzonej działalności w Polsce, duńska firma będzie mogła jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej gospodarki. „M.in. poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, a także szkolenie górników jako część wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie kluczem do napędzania transformacji energetycznej” – wyjaśnił Errboe.

Jak przypomniano, wśród wspólnych inicjatyw ZE PAK i Orsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki wycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji. ZE PAK – największy prywatny producent energii elektrycznej w Polsce – planuje stopniowo wycofywać swoje aktywa produkcyjne, oparte o węgiel brunatny, i zakończyć produkcję energii z węgla brunatnego do końca dekady.

Duński Orsted, obok partnerstwa z ZE PAK, inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. W ramach joint venture obie firmy wybudują 2,5 GW mocy wiatrowych na Bałtyku. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji – Baltica 3 o mocy do 1 GW zacznie wytwarzać energię około 2026 r., etap drugi – Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW – około 2027 r.

źródło PAP/ fot. DEME Group offshore

Zobacz podobne

Port Szczecin-Świnoujście. Olbrzymie inwestycje w szlaki kolejowe

AB

Dowódca 3 FO i 8 FOW mianowani na kontradmirałów

AB

Urodziny Morskiego Centrum Nauki. Świętowanie w niedzielę

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie