Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz w Nord Stream 1 może popłynąć już w środę

Rutynowa konserwacja gazociągu bałtyckiego Nord Stream 1 przebiegała bez większych problemów i udało się ją sfinalizować we wtorek wieczorem – czyli przed planowanym na czwartek zakończeniem. Z punktu widzenia Nord Stream AG nic nie stoi na przeszkodzie, by wznowić dostawy gazu od czwartku – informuje w środę agencja dpa, powołując się na rzecznika firmy i wypowiedź Władimira Putina.

Jak wyjaśnił rzecznik Nord Stream AG, w przypadku braku planowanego na czwartek wznowienia dostaw, spółka będąca operatorem gazociągu musiałaby „poinformować rynek w określony sposób”. Do środy rano taki komunikat się nie ukazał – podkreśla dpa.

Wbrew wcześniejszym obawom, że Rosja „nie odkręci ponownie kurka z gazem”, Putin osobiście poinformował o wznowieniu dostaw po zakończeniu konserwacji, ale zapowiedział dalsze zmniejszanie wolumenu dostaw od końca lipca, jeśli Rosja nie otrzyma z powrotem naprawionej turbiny w Kanadzie. W takim przypadku dostawy gazu mają być ograniczone do 30 mln metrów sześciennych na dobę (rurociąg jest w stanie transportować ponad 167 mln metrów sześciennych na dobę).

Od czerwca, przed przerwą konserwacyjną, Gazprom zmniejszył dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 o 60 procent. Gazociąg ten odpowiada za ponad 30 proc. dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej.

Źródło: PAP Fot.: AFP

Zobacz podobne

PGNiG miało 6,01 mld zł zysku w 2021 roku, w tym roku chce zainwestować 10,8 mld zł

BS

Mv SEEADLER w Porcie Gdańsk

AB

Bez cyfrowych integratorów odpraw ładunków porty nie sprostają konkurencji!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie