Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Odnaleziono wrak amerykańskiego okrętu USS Jacob Jones

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak okrętu USS Jacob Jones.USS Jacob Jones był prawdopodobnie pierwszym amerykańskim niszczycielem, który został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny. Do zatopienia niszczyciela doszło w 1917 roku w kanale La Manche.

Okręt zwodowano w 1915 roku w stoczni New York Shipbuilding. Miał ponad 96 m długości i ponad 9,1 m szerokości. Był uzbrojony w cztery działa kal. 102 mm i osiem wyrzutni torped kal. 533 mm.
Po tym jak Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej w kwietniu 1917 roku, „Jacob Jones” został wysłany do Europy. Patrolując Morze Irlandzkie uratował rozbitków z kilku statków. Najbardziej znaną akcją ratowniczą było podjęcie z morza ponad 300 rozbitków z zatopionego krążownika pomocniczego „Orama”.

6 grudnia 1917 roku „Jacob Jones”, płynąc samotnie z Brestu do Queenstown, został storpedowany i zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-53. Zginęło 66 oficerów i marynarzy. Pozostałym udało się uratować dzięki temu, że na rozkaz dowódcy Davida W. Bagleya zdążyli zwodować tratwy ratunkowe i opuścić jednostkę.
Kapitan U-Boota Hans Rose podjął z wody dwóch rannych rozbitków, zaś inne brytyjskie okręty uratowały około 40 osób.

Bohaterstwem podczas akcji wykazał się porucznik Stanton F. Kalk służący na Jacobie Jonesie – po uderzeniu torpedy wyciągał z wody marynarzy, którzy wypadli za burtę, pomagał także w wodowaniu tratw ratunkowych. Sam nie przeżył – zmarł z wyczerpania. Później jego imieniem nazwano dwa okręty US Navy.
105 lat po tych wydarzeniach, 11 sierpnia 2022, w wodach kanału La Manche, na głębokości ok. 115 metrów odnaleziono wrak USS Jacob Jones. O odkryciu wraku poinformowano Departament Stanu USA.

źródło/ fot. Infomare

Zobacz podobne

Próby statku pożarniczego STRAŻAK 28 dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

BS

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

KM

Wody Polskie przywracają drożność morfologiczną rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie