Polski Portal Morski
Aktualności

Spada liczba ataków pirackich na statki

Międzynarodowe Biuro Morskie MTK (IMB) w najnowszym raporcie podało, że w pierwszych trzech kwartałach br. liczba ataków pirackich na świecie spadła do najniższego poziomu od 30 lat. Utrzymuje się stały trend spadkowy incydentów pirackich od kilku lat – podkreślono.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy doszło na świecie do  do 90 ataków piractwa i napadów z bronią na statki. To najniższy poziom od 1992 r.  – niższy o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W 2022 r. piratom udało się uzyskać dostęp do statków w 95 proc. zgłoszonych incydentów. Liczba załóg wziętych jako zakładników wzrosła do 27 w tym roku w porównaniu do ośmiu w 2021 r.

Zagrożenie dla załogi było prawie takie samo na statkach stojących na kotwicy (40 incydentów) i statkach w drodze (37 incydentów). Najmniej raportów (13) pochodziło z zacumowanych statków. Masowce są najbardziej narażonym typem statku, który w tym roku doświadczył prawie połowy zgłoszonych ataków (40). Tankowce zgłosiły drugą największą liczbę ataków (23). Najmniejszą liczbą zgłoszeń odnotowano (10) na kontenerowce.

IMB donosi o znacznym spadku liczby zgłoszonych incydentów w regionie Afryki Zachodniej, który według organizacji „wyłonił się jako największy na świecie punkt zapalny w ostatnich latach”. IMB otrzymał w tym roku zaledwie 13 raportów z Zatoki Gwinejskiej, w porównaniu do 27 w 2021 r. i 46 w 2020 r

Podczas gdy w Zatoce Gwinejskiej obserwuje się stały spadek liczby ataków pirackich, liczba incydentów w Cieśninie Singapurskiej rośnie – do tej pory o prawie 50 proc. w 2022 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

źródło mat. prasowy / fot. jason florio/Corbis via Getty Images

Zobacz podobne

HNLMS Friesland w Gdyni

KM

Już dziś oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe

BS

Finalizacja budowy nowego nabrzeża w Gazoporcie w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie