Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Pierwszy masowiec B 657 PŻM ze szczecińskiej stoczni

23 kwietnia 1992 roku Stocznia Szczecińska przekazała Polskiej Żegludze Morskiej pierwszy masowiec z serii B 657/I. Statek miał w swojej historii różne nazwy.

Kontrakt na budowę czterech jednostek z opcją na kolejne 10 podpisano 6 września 1989 roku. Głównym projektantem statków serii B 567 był Jan Gajda. Ze strony armatora budowę nadzorował Ojars Karels.

Statki miały nosić nazwy kopalń, pierwsza jednostka miała nazywać się „Kopalnia Pokój”. Już podczas budowy zmieniono koncepcję i postanowiono nowej serii nadać imiona polskich rzek. Pierwszy statek nazywał się „Wisła”. Kolejne masowce miały nazywać się „Odra”, „Warta”, „Nida”, „Pilica” itp.
Ostatecznie powstały cztery jednostki z serii B 567. W związku z długoletnim czarterem statków norweskiej firmie Jebsen Carriers nazwy zostały zmodyfikowane i jednostki weszły do eksploatacji jako: „Wislanes”, „Odranes”, „Wartanes” i „Nidanes”. Wszystkie masowce armator odebrał ze stoczni w 1992 roku. Pierwszy – „Wislanes”, 23 kwietnia, ostatni „Nidanes”, w Sylwestra, 31 grudnia 1992.
Po zakończeniu umowy czarterowej, w 1999 roku nazwę „Wislanes” zmieniono na „Wisła” i pod taką nazwą masowiec pływał w czarterze amerykańskiej firmy Cargill transportując zboże w rejonie Karaibów.
24 kwietnia 2012 roku, a więc dokładnie po 20 latach eksploatacji jednostkę sprzedano firmie Leon Holding. W roku 2018 nazwę statku zmieniono na „Sofiya” i pod taką nazwą jednostka pływa pod banderą Vanuatu do dziś.

źródło Infomare/ fot. Shipspotting/Frank Behrends

Zobacz podobne

Krążownik pomocniczy Piłsudski okręt którego zabrakło

BS

W porcie od roku stoją dwa statki przykute łańcuchami, załodze nie wolno zejść na ląd

BS

Wręczono nagrody Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie