Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Niszczyciel min Mewa ma już polska armate morską 35 mm

12 listopada br., na niszczycielu min 258/III Mewa, na terenie PGZ Stoczni Wojennej, w ramach przymiaru zamienności, dokonany został montaż próbny okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy montaż systemu na jednostce nastąpi na początku przyszłego roku. Armata ta wraz z zintegrowaną głowicą śledzącą ZGS-35 wchodzi w skład okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K.

Serię niszczycieli min projektu 258 buduje konsorcjum pod wodzą Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, z udziałem Centrum Techniki Morskiej w Gdyni i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Niszczyciele min projektu 258 przeznaczone są do poszukiwania i zwalczania min morskich w rejonie Morza Bałtyckiego i Północnego. Kadłuby jednostki wykonane są ze stali amagnetycznej. Prototyp 258/1, który otrzymał nazwę ORP Kormoran (601) uroczyście wcielono do 13.Dywizjonu Trałowców w Gdyni i podniesiono na nim banderę 28 listopada 2017 roku. W piątą rocznicę tego wydarzenia planowane jest podniesienie bandery ma 258/2, który nosi nazwę Albatros (602).

Prototyp ORP Kormoran uzbrojony jest tymczasowo w podwójną armatę kalibru 23 mm ZU-23-2MR. Na niszczyciel min Albatros trafi prototypowy zestaw OSU-35K, który został zamówiony jako praca badawczo-rozwojowa przez MON i jest dostawą armatorską. Na trzeciej jednostce Mewa zostanie zainstalowany pierwszy seryjny zestaw OSU-35K. Został on zamówiony przez Konsorcjum budujące serię, a dokładnie PGZ Stocznię Wojenną. Jako, że stocznia ta w konsorcjum odpowiada za dział artyleryjski to jej montaż odbył się właśnie na jej terenie w Gdyni. Po kilkugodzinnej operacji, okręt wrócił do swojego przyszłego stałego miejsca postoju czyli nabrzeża 13.Dywizjonu Trałowców.

Niedługo dodatkowo ma zostać zamówiony system OSU-35K z myślą o instalacji na prototypowym ORP Kormoran. Natomiast kolejne seryjne zestawy na jednostki 258/4-6 zostały już zamówione przez PGZ Stocznię Wojenną u producenta czyli w PIT-Radwar. Umowa, warta ponad 100 mln zł brutto, będzie realizowana do 2026 roku.

Niedługo armata z Mewy zostanie próbnie przełożona na Albatrosa i będzie tam w czasie podniesienia bandery na tym okręcie 28 listopada 2022 roku.

źródło TT KrzysztofPłatek, http://www.defence24.pl/ fot. TT KrzysztofPłatek

Zobacz podobne

Akademia Morska, RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić sektor morskiej energetyki wiatrowej

BS

We wraku statku na dnie Bałtyku znaleziono przyprawy sprzed 500 lat

KM

Gdynia Sailing Days – medalowy początek Polaków

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie