Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE ma decyzje URE w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica

PGE ma decyzje URE w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 realizowanych wspólnie z Orsted – poinformowała spółka w poniedziałek. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym dla obu etapów została ustalona na maksymalnym poziomie – 319,60 zł/MWh .

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej(PGE) poinformował, że spółka otrzymała decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych (PAP – w przypadku, gdy rynkowe ceny energii są niższe niż cena referencyjna, dodatnia różnica jest wypłacana stronie wspieranej) dla obu realizowanych wspólnie z Orsted etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW realizowanych wspólnie z Orsted. Dodano, że „indywidualna cena w kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 319,60 zł/MWh”.

Zaznaczono, że cena będzie podlegała corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego.

„Decyzje prezesa URE finalizują proces ustalania poziomu wsparcia dla MFW Baltica, przy czym bezpośrednio przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej wysokość przyznanego wsparcia weryfikowana będzie względem faktycznie spodziewanych nakładów inwestycyjnych celem zapewnienia braku wystąpienia nadmiernego wzrostu poziomu stopy zwrotu z inwestycji” – podała spółka w komunikacie.

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Projekty wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Projekty Baltica 2 i Baltica 3 realizowane są przez grupę PGE i Orsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). Mają zostać uruchomione w tej dekadzie.

Z kolei Baltica 1 o mocy zainstalowanej wynoszącej ok. 0,9 GW jest realizowana przez grupę PGE i ma zostać uruchomiona po 2030 roku. Powstanie ona ok. 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego w rejonie Ławicy Środkowej, na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową.

Ponadto, grupa PGE złożyła łącznie 8 wniosków w drugiej rundzie postępowań offshore.

Celem strategicznym grupy PGE jest osiągnięcie do 2040 roku przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim.

źródło PAP/ fot. Getty Images

Zobacz podobne

Trwają poszukiwania 6 osób zaginionych po wywróceniu się statku

BS

Program okrętów Murena dalej aktualny

BS

Świnoujście. Tunel wydrążony, ale roboty wewnątrz jeszcze mnóstwo

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie