Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

IMGW wydał alerty drugiego stopnia dotyczące dwóch dopływów Odry

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia w związku z możliwymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych na Widawie (woj. dolnośląskie) oraz zlewni Stobrawy (Opolskie), czyli dwóch dopływów Odry.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry.

„Wzrost stanu wody na Widawie poniżej zbiornika Michalice spowodował przekroczenie stanu ostrzegawczego w Zbytowej. Do czasu utrzymania się zwiększonego przepływu w Namysłowie, prognozuje się dalsze przekroczenie stanu ostrzegawczego w Zbytowej na Widawie z niewielkimi wahaniami, w związku z trwającym, niedużym spływem wód opadowych ze zlewni” – poinformował IMGW.

Zaznaczył, że czas i wielkość przekroczenia stanu ostrzegawczego mogą podlegać zmianom w rytmie pracy obiektów piętrzących na Widawie powyżej Zbytowej.

W woj. opolskim IMGW ostrzega przed wezbraniem wody w zlewni rzeki Stobrawy. „Spływ wód opadowych w zlewni Stobrawy spowodował podniesienie się stanu wody na rzekach – w Krzywej Górze na Budkowiczance powyżej stanu ostrzegawczego. W okresie ważności ostrzeżenia przewiduje się początkowo dalszy, przeważnie już niewielki, wzrost stanu wody powyżej ostrzegawczego, a następnie stabilizację i powolne opadanie” – przekazał IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowana na 90 procent.

źródło: PAPA / fot. pixabay

Zobacz podobne

Zaremba: PO chciało zlikwidować „Gryfię”

KM

Polskie porty morskie w 2021 roku

KM

Większa ochrona wód przed azotanami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie