Polski Portal Morski
Aktualności

„Próba odwrócenia uwagi od porażek”. Ukraińska marynarka wojenna o rosyjskiej fregacie na Atlantyku

Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą – oceniła w czwartek ukraińska marynarka wojenna.

W środę Putin wziął zdalnie udział w uroczystym rozpoczęciu rejsu należącej do Floty Czarnomorskiej fregaty Admirał Gorszkow wyposażonej w hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon. Zapowiadana obecność okrętu na Morzu Śródziemnym, a także Oceanach Atlantyckim i Indyjskim została przedstawiona przez Kreml jako odpowiedź na rzekome „wyzwania” ze strony państw NATO.

„Najważniejszy noworoczny prezent, uzbrojony w pociski Cyrkon, wypłynął wczoraj ku brzegom krajów NATO. Zasięg (pocisków Cyrkon – PAP) 1000 km, prędkość 9 machów, większa od prędkości dźwięku, a także gwarancja pokonania każdego systemu obrony przeciwrakietowej. Niech zatrzyma się gdzieś w odległości 100 mil od brzegu, blisko rzeki Potomak (nad którą leży Waszyngton – PAP). Cieszcie się! W ten sposób oprzytomnieje każdy, kto będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla Rosji i naszych sojuszników” – napisał w czwartek na Telegramie były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew (https://tinyurl.com/26ppa3bb).

„Flota Czarnomorska nie ma żadnych osiągnięć, dlatego na szczeblu państwowym (w Rosji) podjęto decyzję o wypłynięciu fregaty Admirał Gorszkow w daleki rejs, z dala od Morza Czarnego. (…) Planowane są ćwiczenia z użyciem pocisków hipersonicznych Cyrkon” – czytamy w komunikacie ukraińskiej marynarki wojennej opublikowanym w czwartek na Facebooku (https://tinyurl.com/yr9k3xvp).

Dowództwo sił morskich podkreśliło, że działania Kremla są podejmowane „w związku z ciągłymi niepowodzeniami podczas wojny”. „Przypomnijmy, że do tej pory armia Ukrainy zniszczyła 16 okrętów i łodzi Floty Czarnomorskiej. Ponadto kilka (rosyjskich) jednostek (morskich) zostało uszkodzonych” – zauważyli przedstawiciele ukraińskiej marynarki wojennej. 

źródło: PAP / fot. shutterstock

Zobacz podobne

Nagranie z wraku Titanica. Uwieczniono coś, czego nikt nie widział od zatonięcia

BS

Świnoujście. Transport intermodalny jedną z podstaw koncepcji terminalu kontenerowego

Autor

Kolejny krok w stronę terminala instalacyjnego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie