Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Buda: większość jest za tym, żeby ustawa wiatrakowa została wprowadzona w życie

Nie mam wątpliwości co do przejścia tej ustawy; jestem przekonany, że to będzie 400 głosów za – stwierdził we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że „zdecydowana większość jest za tym, żeby ta ustawa została wprowadzona w życie”.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

We wtorek połączone komisje ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej mają zająć się ośmioma projektami ustaw dotyczących lokalizacji lądowych farm wiatrowych: jeden jest rządowy, pięć – poselskich, a dwa – autorstwa Senatu.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda pytany we wtorek na antenie Radia Wnet, czy uda się szybko przyjąć ustawę wiatrakową i odblokować unijne środki na Krajowy Plan Odbudowy, wskazał, że „ona jest dość mocno doprecyzowana”.

Zwrócił uwagę, że projekt tej ustawy był „przedmiotem szczegółowych dyskusji i pracy”. Przypomniał, że przepisy były przygotowane w MRiT, następnie przekazane do MKiŚ. „Później ta ustawa miała jeszcze swoje zmiany, jeszcze była autopoprawka rządowa”.

„Co do przejścia tej ustawy to nie mam wątpliwości, bo jestem przekonany, że to będzie 400 głosów za” – stwierdził Buda.

Nie wykluczył, że jakaś grupa „pewnie będzie przeciwko zarówno z opozycji, a może i nawet z części Zjednoczonej Prawicy”. Ocenił, że nie ma to jednak „żadnego znaczenia, bo zdecydowana większość jest za tym, żeby ta ustawa została wprowadzona w życie”.

Szef resortu rozwoju, pytany co oznacza brak środków z KPO odpowiedział, że oznacza to stracenie dystansu do innych krajów europejskich, które z tych środków korzystają. „To jest spowolnienie gospodarcze, od 0,5 do nawet 0,9 proc. każdego roku obowiązywania KPO. (…). I przede wszystkim też pewna wiarygodność i klimat inwestycyjny dla inwestorów” – podsumował.

Rządowy projekt noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu w połowie lipca ub.r. Przewiduje, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych lądowych elektrowni wiatrowych oraz o odblokowaniu możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni będzie zależała od gmin.

13 grudnia 2022 r. rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli, która umożliwia partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na ich terenie elektrowni wiatrowej. Zmiana polegała m.in. na dodaniu nowego art. 6h, który zakłada, że inwestor co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej zaoferuje mieszkańcom gminy, aby mogli oni uzyskać status prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec będzie mógł, na zasadzie dobrowolności, przystąpić do zawarcia z inwestorem umowy, aby na jej podstawie zostać prosumentem wirtualnym.

Definicję prosumenta wirtualnego określa ustawa o odnawialnych źródłach energii. To nowy typ prosumenta, który wytwarza energię poza miejscem, w którym zużywa energię. Prosumentem wirtualnym energii odnawialnej mogą być firmy i konsumenci.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock/balipadma

Zobacz podobne

„To niezwykłe morze nadal jest w stanie zaskoczyć”. Rozmowa o Bałtyku z dr Aleksandrą Brodecką-Goluch

KM

Polski PCS w Porcie Gdynia

Autor

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 r.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie