Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Rusza rozbudowa Naftoportu z Grupy PERN. Już niedługo największe zbiornikowce pojawią się w Gdańsku

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy nowego głębokowodnego stanowiska przeładunków ropy i produktów naftowych. Według PERN, inwestycja zwiększy przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Zawarcie umowy projektowej to niezwykle istotny kamień milowy w realizacji tego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Właśnie przekształcamy wypracowaną już koncepcję w fazę realizacji. – powiedział Andrzej Brzózka, prezes zarządu Naftoportu.

„Naftoport z Grupy PERN podpisał właśnie umowę na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji polegającej na rozbudowie terminalu o nowe głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych” – poinformował w środę PERN. Jak podkreślił, inwestycja „to ważny kamień milowy na drodze do zwiększenia przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa”.

Według PERN, „po rozbudowie terminal Naftoport uzyska kolejne, szóste już stanowisko, w tym drugie przystosowane do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC – o długości ponad 300 metrów i szerokości do 60 metrów, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 metrów”. „To przekłada się na maksymalną partię ładunkową wielkości ok. 180 tys. ton. Praktyczne możliwości technologiczne nowego stanowiska to około 9 mln ton rocznie” – wyjaśniła spółka. Projekt nowego stanowiska zostanie wykonany przez PPBH Aquaprojekt z Gdańska.

Jak ocenia prezes PERN Paweł Stańczyk, „obecna sytuacja międzynarodowa w sposób radykalny przemodelowała architekturę dostaw surowców do Europy, w tym także do Polski”. „Naszymi naftowymi oknami na świat są Naftoport i terminal paliwowy w Dębogórzu. One dziś wychodzą na pierwszy plan w agendzie bezpieczeństwa surowcowego Polski, bo umożliwiają skuteczne dostawy ropy naftowej i paliw drogą morską” – zaznaczył Stańczyk.

PERN zwrócił uwagę, że rekordowe w ostatnich latach wyniki działalności terminalu w Naftoporcie, w obecnej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej, „potwierdzają, jak istotne jest posiadanie wydajnej infrastruktury technologicznej przeznaczonej na dostawy surowców energetycznych”.

Prezes Naftoportu Andrzej Brzózka podkreślił, że w ciągu 5 lat podwojono tam wolumen wykonywanych przeładunków. „Na ten rok zakładamy dalsze, bardzo znaczące zwiększenie obrotów, a dalej – utrzymanie tak wysokiego poziomu na przestrzeni dekad” – zapowiedział Brzózka. Jak dodał, głównym celem inwestycji „jest wzmocnienie pewności ciągłości operacyjnej oraz pełnej dostępności Naftoportu dla zgłaszanych dostaw surowcowych”.

PERN wspomniał, że PPBH Aquaprojekt – spółka, która wykona projekt nowego stanowiska w Naftoporcie, „to zespół doświadczonych projektantów, działających od ponad 30 lat na rynku inwestycji portowych, z bogatym doświadczeniem popartym wdrożeniami, współpracujący z podmiotami działającymi w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oraz uczestniczący w realizacji inwestycji Urzędu Morskiego”.

Realizacja prac projektowych i całego przedsięwzięcia, jak podał PERN, „prowadzona jest przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Gdańsk”.

PERN informował wcześniej, iż Naftoport posiada obecnie zdolność do przeładunku ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając tym samym możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów spółki. W terminalu Naftoportu prowadzone są przeładunki ropy naftowej oraz benzyny, oleju napędowego, a także paliwa lotniczego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw. Na początku stycznia spółka informowała, że w tym roku przeznaczy na inwestycje oraz remonty blisko 0,7 mld zł, chcąc dzięki temu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym w ropy naftowej, w związku ze zmianami dostaw tego surowca. 

źródło PAP/ fot. Naftoport

Zobacz podobne

Sawicki: Bitwa o polską energetykę rozgorzeje na morzu. Trwa poszukiwanie sojuszników offshore

BS

USA/ Biały Dom: będą kolejne sankcje na Rosję za Nawalnego i Nord Stream 2

AB

Niemcy grożą sądem ws. polskich inwestycji na Odrze. Wiceminister Gróbarczyk tłumaczy, o co naprawdę chodzi

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie