Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG: magazyny gazu zapełnione w 81 procentach

Magazyny gazu w Polsce są już zapełnione w 81 proc. – poinformowało w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka dodała, że to efekt zwiększonych dostaw LNG w ostatnich tygodniach.

„Zapasy gazu w polskich magazynach gazu rosną. Aktualny stan zapełnienia magazynów to 81 proc. To min. wynik intensyfikacji dostaw LNG podejmowanych przez PGNiG w ostatnich tygodniach” – poinformowało w środę na Twitterze PGNiG.

Operatorem magazynów gazu w Polsce jest spółka Gas Storage Poland z siedzibą w Dębogórzu wydzielona z PGNiG. Według danych na koniec 2021 r. dysponuje ona siedmioma magazynami gazu o łącznej pojemności 3,18 mld m sześc., podczas gdy krajowe zużycie gazu to 21,3 mln m sześc. – z uwzględnieniem magazynów gazu.

PGNiG natomiast to największy w Polsce dostawca gazu ziemnego. Między 25 kwietnia a 2 maja spółka odebrała trzy ładunki LNG. Serię trzech dostaw w ciągu ośmiu dni zakończył transport, który przypłynął z ładunkiem zakupionym na rynku spot. Metanowiec BW Magnolia dostarczył w poniedziałek z USA ok. 70 tys. ton LNG, czyli. ok. 90 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Od 2015 roku PGNiG odebrało w gazoporcie w Świnoujściu 163 dostawy skroplonego gazu ziemnego. Najważniejszym kierunkiem, z którego dociera gaz, jest Katar – 99 dostaw. Na kolejnym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 47 ładunkami oraz Norwegia. Pojedyncze dostawy w ramach transakcji spotowych PGNiG odebrało z Nigerii oraz z Trynidadu i Tobago.

Jak zaznaczyła spółka, skroplony gaz stanowi około jedną czwartą całkowitego wolumenu importowego PGNiG. Od 2022 r. zarezerwowane przez nią moce regazyfikacyjne terminala w Świnoujściu sięgają 6,2 mld m sześc. rocznie, a od 2024 r. wzrosną do 8,3 mld m sześc. rocznie.

Źródło: PAP Fot.: East News

Zobacz podobne

Pomyślne zakończenie procesu restrukturyzacji w stoczni remontowej „Nauta”

KM

Olbrzymi i luksusowy wycieczkowiec Norwegian Getaway w Porcie Gdynia

BS

Miljostyrelsen: nowe pozwolenie środowiskowe dla lądowego odcinka Baltic Pipe to 7-8 miesięcy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie