Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szefowie MSZ Polski i Danii rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym; Baltic Pipe otworzył nowy rozdział w relacjach gospodarczych

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz relacje dwustronne i współpraca gospodarcza – były wśród tematów środowego spotkania szefów MSZ Polski i Danii: Zbigniewa Raua i Larsa Lokke Rasmussena.

Ministrowie spotkali się w środę w Warszawie, a następnie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Polski minister podkreślił, że rozmowy dotyczyły relacji gospodarczych obu krajów, polityki wschodniej, polityki bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego.

Rau wyraził przekonanie, że środowe konsultacje będą stanowić mocny impuls dla dalszego rozwoju dla dwustronnych stosunków obu krajów. Podkreślił, że Dania jest istotnym partnerem Polski, z którym Polska współdziała w ramach UE i NATO, ale też w regionie Morza Bałtyckiego. Wskazywał na wzrost obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami oraz inwestycji.

„Zupełnie nowego wymiaru nabrała nasza współpraca energetyczna. Gazociąg Baltic Pipe otworzył nowy rozdział w naszych wzajemnych relacjach. Liczymy, że liczba polsko-duńskich projektów wzrośnie, co przełoży się bezpośrednio na miejsca pracy i rozwój gospodarczy obu naszych krajów. Baltic Pipe stwarza też szanse na wzmocnienie współpracy w takich obszarach jak produkcja wodoru czy biogazu” – zaznaczył szef polskiego MSZ.

Wskazał, że zarówno strona polska jak i duńska zgadzają się, że gazociąg Baltic Pipe – flagowy przykład polsko-duńskiego partnerstwa – nie tylko zacieśnił współpracę dwustronną w sektorze energetycznym, ale także istotnie przyczynił się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Innym ważnym obszarem współdziałania obu krajów – jak zaznaczył – jest morska energetyka wiatrowa. „Cieszy nas rozpoczęcie długoterminowej współpracy między polskimi i duńskimi firmami w zakresie rozwoju farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zarówno Polska jak Dania rozumieją, że po agresji Rosji na Ukrainę kwestia bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej, stała się ważniejsza niż kiedykolwiek” – zaznaczył.

„Warszawa i Kopenhaga zgadzają się, że należy jak najszybciej zerwać zależności od rosyjskich źródeł energii. Bardzo wysoko cenimy też dialog z Danią w kwestiach bezpieczeństwa” – podkreślał Rau. Wskazywał na dużą rolę Danii w kwestii wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego; podkreślał, że europejska architektura bezpieczeństwa musi być budowana ze świadomością stałego zagrożenia ze strony Rosji.

„Dziś nie mamy wspólnych interesów z Rosją i musimy skupić się na aktywnej obronie naszych wartości i naszych priorytetów” – zaznaczył Rau. Podkreślał, że należy przyspieszać dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy; zaznaczył, że Dania przekazała niedawno 19 zestawów armatohaubic Cezar.

Obaj ministrowie zgodzili się, że pomoc Ukrainie pozostaje najwyższym priorytetem. Wyrazili też zadowolenie, że 10. pakiet sankcji jest na ukończeniu i wiarę, że trzeba kontynuować sankcje wobec osób wspierających wojnę. Ministrowie podkreślali jednocześnie, że najważniejszą kwestią jest europejska jedność w tej kwestii oraz szczelność wprowadzanych sankcji.

Ministrowie zgodzili się, że o przebiegu wojny zdecyduje głównie determinacja ukraińskiej armii oraz sprzętowa i szkoleniowa pomoc ze strony Zachodu. Wskazali również na konieczność zabezpieczenia innych potrzeb Kijowa, w tym energetycznych i humanitarnych oraz podjęcia działań na rzecz powojennej odbudowy tego kraju.

Minister Spraw Zagranicznych Danii dziękował też za wysiłki Polski na rzecz wsparcia Ukrainy. Podkreślił zaangażowanie jego kraju w tym zakresie, wskazując na inicjatywy w obszarze finansowym, wojskowym i przyszłej odbudowy Ukrainy. Jak zaznaczył, podczas rozmów poruszono temat koniecznych działań w kontekście polityki bezpieczeństwa wobec agresywnej polityki Rosji, zwłaszcza zwiększenia zdolności NATO do odstraszania i obrony.

Lars Lokke Rasmussen zaznaczył, że dzisiaj jasne jest, iż bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe dla bezpieczeństwa obu krajów i UE; podkreślał, że trzeba przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii.

Źródło/PAP/

Zobacz podobne

Zbiornik na propylen już na placu budowy

Autor

Ukraina: rosyjskie okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

JJ

W Szczecinie upamiętniono ofiary stanu wojennego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie