Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Tunel w Świnoujściu. Trwają prace instalacyjne

Budowa tunelu w Świnoujściu to oprócz prac konstrukcyjnych również wykonanie szeregu instalacji i systemów.

Biuro Centrum Obsługi to „serce tunelu”. Nie bez powodu – to właśnie z tego miejsca sterowane są wszystkie instalacje, w tym związane z bezpieczeństwem, monitoring, systemy przeciwpożarowe, a także pomiaru jakości powietrza.

Znajduje się tam również stanowisko operatorów, którzy przez całą dobę będą obserwować monitory i kontrolować bezpieczeństwo w tunelu.

Tunel jest dwukierunkowy i dla wzmocnienia bezpieczeństwa jego użytkowników będzie w nim obowiązywał odcinkowy pomiar prędkości. Obecnie trwa programowanie systemu SCADA (ang. Supervisory Control And Data Acquisition), który jest „napisany” specjalnie dla tunelu pod cieśniną Świny. Dzięki niemu systemy zostaną skoordynowane i będzie można na bieżąco podglądać stan każdego urządzenia funkcjonującego w tunelu.

Na placu budowy trwa demontaż hali prefabrykacji. Z kolei na rampie montowane są panele aluminiowe, które tworzą elewację ścian szczelinowych. W wentylatorni VC1 montowane są tłumiki oraz konstrukcja wraz z żaluzjami wentylacyjnymi w wyrzutni wentylacyjnej.

Przy wyjściach ewakuacyjnych w tunelu TBM montowana jest instalacja infrastruktury. Cała konstrukcja jest doszczelniana, a obudowa tunelu jest również czyszczona. Na drogach i wokół zbiorników ustawiane jest ogrodzenie.

źródło UM Świnoujście / fot. GDDKiA Mateusz Grzeszczuk/ mat. filmowy UM Świnoujście

Zobacz podobne

PGNiG: instrumenty zabezpieczające nie mają żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców

BS

Gdańsk/ Śmiertelny wypadek w stoczni jachtowej

PL

„Dar Szczecina” wrócił z Islandii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie