Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Za 27 m zł wyremontowany zostanie basen portowy w Giżycku

Za 27 mln zł wyremontowany zostanie basen portowy w Giżycku. Wraz z infrastrukturą stanowi on zaplecze techniczne do utrzymania szlaków żeglugowych oraz budowli hydrotechnicznych w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich- podały w czwartek Wody Polskie.

Jak przekazały w komunikacie, Wody Polskie podpisały umowę na przebudowę zaplecza technicznego w Giżycku.

Prace będą polegały na remoncie wyciągu podłużnego dla statków w tym remoncie budynku maszynowni i sterówki. Stare umocnienia nabrzeża basenu portowego oraz kanału podejściowego wraz z główkami na cyplach wejściowych zostaną rozebrane i zastąpione nowymi. Przebudowane zostanie także nabrzeże od strony jeziora Niegocin.

Do uzyskania wymaganych przepisami głębokości pogłębiony zostanie basen portowy wraz z wylotem do jeziora i kanałem podejściowym. Inwestycja obejmie również przebudowę hangaru łodzi służbowych, a także remont magazynu. Po zakończeniu prac budowlanych zostanie wykonane nowe ogrodzenie i oświetlenie. W wyniku prac wykończeniowych teren wokół remontowanej infrastruktury zostanie zagospodarowany. Zaplanowany jest odsiew traw i nasadzenia roślinności zielonej. Zainstalowanie zostanie nowe oznakowanie i maszt nawigacyjny oraz dwa stanowiska ratownicze. Koszt inwestycji wyniesie blisko 27 mln złotych, a zakończenie zaplanowano na koniec listopada br.

Remont poprawi stan techniczny i poprawi bezpieczeństwo korzystania ze stanowisk do cumowania przy nabrzeżach basenu, jak również innych urządzeń portu technicznego PGW Wody Polskie w Giżycku.

Jak podały Wody Polskie, obecny stan techniczny wskazywał na pilną potrzebę wykonania prac remontowych zarówno ubezpieczeń brzegowych basenu portowego, jak i umocnienia brzegowego od strony jeziora Niegocin, który jest bezpośrednio narażony na wzmożone oddziaływanie poprzez falowanie. Remont wyciągu dla statków umożliwi jego bezpieczne i komfortowe użytkowanie podczas prac remontowych i konserwacyjnych jednostek pływających używanych do kontroli i utrzymania szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich przez PGW Wody Polskie. Poprawa warunków korzystania z infrastruktury portowej Administratora wód, przełoży się w sposób bezpośredni na optymalizację działań w szczególności związanych z obsługą szlaków żeglownych na Wielkich Jeziorach Mazurskich- wskazano w komunikacie.

źródło PAP/ fot. TT RZGW Białystok

Zobacz podobne

Archeologia lotnicza w Muzeum Oręża Polskiego

AB

Polskie okręty na szwedzkim poligonie rakietowym

BS

Dar Pomorza – pierwszy rejs legendy polskiej marynarki

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie