Polski Portal Morski
Aktualności

Korytarz zbożowy jednak jeszcze 120 dni

Agencja Reutera zaktualizowała swoje doniesienia dotyczące przedłużenia tzw. umowy zbożowej na Morzu Czarnym – finalnie została ona przedłużona o 120 dni pomimo oporu Rosji. 

Pomimo oporu Kremla w sobotę przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego – poinformowała agencja Reutera.

O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni.

„Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj (sobota – PAP). W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy” – powiedział Erdogan.

Reuters przypomina, że Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.

Umowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r. – i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

BS

Przed nami ostatnie spotkania konsultacyjne w ramach IIaPGW w Bydgoszczy, Poznaniu i Zielonej Górze.

BS

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie