Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Live Ważne

Bruksela. Wystawa modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin i wydobytych z Odry zabytków

W Parlamencie Europejskim (Spinelli Floor 1, Spinelli Balcony Area – 1G) do piątku można oglądać wystawę „Tor Wodny Świnoujście-Szczecin oraz Zabytki Toru Wodnego Świnoujście-Szczecin ”. Wydarzenie zainicjował europoseł PiS Joachim Brudziński z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Uroczysta inauguracja wystawy nastąpi w środę, z udziałem m.in. Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury, Pawła Szumnego, wicedyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. 

– Celem wystawy jest zapoznanie szerokiego gremium z jedną z flagowych gospodarczych inwestycji polskiego rządu, na którą zachodniopomorska branża morska czekała od wielu lat, a która w połowie 2022 roku stała się faktem – podkreśla europoseł Joachim Brudziński, inicjator wydarzenia w Parlamencie Europejskim.

Gospodarcze korzyści już są!

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury przypomina, iż przez lata na elewatorze Ewa wisiał potężny baner z napisem „12,5 m”. – My nie wieszamy banerów – podkreśla minister. – My realizujemy potrzebne inwestycje. Tor jest już zmodernizowany. Cieszą takie wydarzenia, na których możemy pokazywać efekty bardzo ważnych przedsięwzięć.

Do Szczecina nogą wpływać już większe jednostki, o większym zanurzeniu, z większa masą ładunków. Z ekonomicznego punktu widzenia korzyści są oczywiste. 

– A będą jeszcze większe, kiedy nabrzeża szczecińskiego portu będą w pełni dostosowane do nowych parametrów – zapewnia Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zapewnia, że prace, liczone w setkach milionów złotych, są bardzo zaawansowane, co obrazują plansze, które też możemy oglądać w budynku Europarlamentu.

Historia wydobyta z dna Odry

Wartością dodaną modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin są zabytki, które udało się wydobyć z dna w trakcie oczyszczania toru i ocalić dla potomnych. 

Paweł Szumny, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego nie ukrywa, że oczyszczenie toru, by wykonawca mógł wykonać zasadnicze roboty, to była tytaniczna praca.  

– Nie spodziewaliśmy się takich ilości znalezisk, ale było dla nas oczywiste, że nie trafią na złomowiska – przyznaje. – Stąd nasza współpraca z muzeum. Dziś czujemy ogromną satysfakcję. 

– Proszę sobie wyobrazić 100 ton zabytków: kotwic, pław, karabinów, silników, elementów zatopionych jednostek, czy tak wartościowych i spektakularne znalezisko, jak średniowieczny miecz z pochwą – wylicza Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, instytucji współpracującej z Urzędem Morskim przy oczyszczaniu toru. Do tej placówki należy konserwacja i ekspozycja wydobytych zabytków. – 

Na brukselskiej wystawie, z racji przestrzeni, możemy zaprezentować tylko część, tych najbardziej cennych znalezisk – zaznacza.

Uroczysta inauguracja wystawy w parlamencie Europejskim

Przypominamy, iż uroczyste odsłonięcie wystawy dot. pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. odbędzie się w środę, 29 marca 2023 r., o godzinie 13:30 w Spinelli Floor 1, Spinelli Balcony Area – 1G. Transmisja z otwarcia wystawy na będzie dostępna na: www.facebook.com/JoachimBrudzinski. Wystawę będzie można oglądać do piątku, 31 marca br.   

źródło: Polska Morska, Piotr Jasina / fot. Polska Morska

Zobacz podobne

Elektrownia atomowa w Polsce. Trwają rozmowy ze stroną amerykańską

BS

Kongres Wodny. Najważniejsze wydarzenie dotyczące obszaru gospodarki wodnej

BS

Koniec operacji podnoszenia mostu drogowego na Odrze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie