Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Kiedy rozpocznie się budowa Mieczników ?

We wtorek na jednym z komunikatorów społecznościowych rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że trwają negocjacje w zakresie uruchomienia etapu realizacyjnego umowy na dostawy fregat Miecznik, tj. rozpoczęcia budowy jednostki prototypowej i kolejnych okrętów w wybranej konfiguracji. Więcej informacji ma zostać podanych w najbliższych tygodniach, po zakończeniu rozmów, które nadal trwają.

Według zapowiedzi pierwsze palenie blach pod prototypową fregatę o stoczniowym numerze budowy 106/1 ma się odbyć w Gdyni w sierpniu tego roku a jego wodowanie w styczniu 2026 roku, a przekazanie Marynarce Wojennej RP w czerwcu 2028 roku. Druga fregata ma być dostarczona we wrześniu 2029 roku, a trzecia w sierpniu 2030 roku.

Fregata Miecznik ma mieć wyporność całkowitą 7000 t, wymiary 138,7×19,7×5,5 m i załogę 100-120 osób (maksymalna liczba miejsc to 160 osób). Napęd w układzie CODAD będzie się składał z czterech silników diesla. Pozwoli on na osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 28 węzłów i zasięgu ponad 6 000 NM przy prędkości 18 węzłów. Autonomiczność określono na 30 dni.

Według wcześniejszych zapowiedzi do końca marca miała być ustalona ostateczna konfiguracja trzech fregat Miecznik budowanych przez konsorcjum PGZ-Miecznik. Miała być również znana ostateczna jej cena i terminy dostawy. Niestety na informacje musimy poczekać jeszcze kilka tygodni.

źródło http://www.defence24.pl / fot.Agenca Uzbrojenia

Zobacz podobne

WOPR z nowym sprzętem. Będzie bezpieczniej na kąpieliskach

KM

Komplet decyzji dla ważnego dla południa kraju gazociągu

KM

Zamień hotel na prom – konferencje na morzu z Polferries

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie