Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Kiedy rozpocznie się budowa Mieczników ?

We wtorek na jednym z komunikatorów społecznościowych rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że trwają negocjacje w zakresie uruchomienia etapu realizacyjnego umowy na dostawy fregat Miecznik, tj. rozpoczęcia budowy jednostki prototypowej i kolejnych okrętów w wybranej konfiguracji. Więcej informacji ma zostać podanych w najbliższych tygodniach, po zakończeniu rozmów, które nadal trwają.

Według zapowiedzi pierwsze palenie blach pod prototypową fregatę o stoczniowym numerze budowy 106/1 ma się odbyć w Gdyni w sierpniu tego roku a jego wodowanie w styczniu 2026 roku, a przekazanie Marynarce Wojennej RP w czerwcu 2028 roku. Druga fregata ma być dostarczona we wrześniu 2029 roku, a trzecia w sierpniu 2030 roku.

Fregata Miecznik ma mieć wyporność całkowitą 7000 t, wymiary 138,7×19,7×5,5 m i załogę 100-120 osób (maksymalna liczba miejsc to 160 osób). Napęd w układzie CODAD będzie się składał z czterech silników diesla. Pozwoli on na osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 28 węzłów i zasięgu ponad 6 000 NM przy prędkości 18 węzłów. Autonomiczność określono na 30 dni.

Według wcześniejszych zapowiedzi do końca marca miała być ustalona ostateczna konfiguracja trzech fregat Miecznik budowanych przez konsorcjum PGZ-Miecznik. Miała być również znana ostateczna jej cena i terminy dostawy. Niestety na informacje musimy poczekać jeszcze kilka tygodni.

źródło http://www.defence24.pl / fot.Agenca Uzbrojenia

Zobacz podobne

Koreański producent sprzętu wojskowego Hanwha: chcemy rozwijać działalność w NATO, tworząc jej centrum w Polsce

AZ

Marek Gróbarczyk: to koniec dyskusji, czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie

AB

Udana akcja Morskiej Służby Ratowniczej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie