Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Australia/ 9 rybaków prawdopodobnie utonęło w następstwie cyklonu, 11 uratowano

Australijskie władze obawiają się, że 9 indonezyjskich rybaków utonęło w następstwie uderzenia potężnego cyklonu tropikalnego. Kolejnych 11 zostało uratowanych po tym, jak spędzili sześć dni bez jedzenia i wody na jałowej wyspie u wybrzeża Australii – podała w środę agencja AP.

Dwie proste drewniane łodzie rybackie wpadły w środek cyklonu Ilsa, który nawiedził w ubiegłym tygodniu australijskie wybrzeże. Wiatr w porywach osiągał prędkość 289 km/h.

Jedna z łodzi, Putri Dżaja, zatonęła w wyniku „ekstremalnych warunków pogodowych” we wtorek 11 kwietnia lub środę 12 kwietnia, kiedy Ilsa przemieszczała się znad Oceanu Indyjskiego na południowy wschód w kierunku australijskiego wybrzeża – poinformował w oświadczeniu Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego AMSA, powołując się na informacje od osób, które przeżyły.

Druga łódź, Express 1, osiadła na mieliźnie z 10 mężczyznami na pokładzie we wczesnych godzinach porannych 12 kwietnia w okolicy wyspy Bedwell, ok. 300 km na zachód od australijskiego miasteczka Broome. Jedyny ocalały z łodzi Putri Dżaja spędził 30 godzin w wodzie, zanim został wyrzucony na brzeg tej samej wysepki.

„Wszyscy pozostali (na wyspie Bedwell) przez sześć dni bez jedzenia i picia, zanim uratowano ich w poniedziałek w nocy” – przekazała AMSA.

Ocaleli zostali zauważeni podczas rutynowej misji obserwacyjnej przez australijską straż graniczną ABF, która patroluje północne wybrzeże Australii, aby wykrywać przemyt i inne nielegalne działania. Rybacy zostali przewiezieni do szpitala w Broome. Władze poinformowały, że są w dobrej kondycji i wkrótce wrócą do Indonezji.

Porywy wiatru o prędkości 289 km/h, zarejestrowane na wyspie u wybrzeży regionu Pilbara na północy Australii, były najsilniejszymi, jakie kiedykolwiek zarejestrowało australijskie biuro meteorologiczne w kraju. Odczyt jest na razie wstępny i wymaga dalszej analizy, ale biuro przekazało we wtorek, że Ilsa pobiła poprzedni rekord 267 km/h ustanowiony przez cyklon Vance, również u wybrzeży Pilbary w 1999 r.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

Ukraina/ Minister rolnictwa: każdy dzień postoju naszych statków ze zbożem w Bosforze to koszt 20 tys. dolarów

KM

Brudziński: na naszych oczach spełnia się marzenie świnoujścian, którzy przybyli na te ziemie po 1945 r.

KD

Polsko-niemieckie spotkanie w sprawie wspólnej akcji lodołamania

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie