Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ukraina/ Minister infrastruktury: wznowione zostaną kontrole statków w ramach umowy zbożowej

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował w środę, że kontrole statków na Morzu Czarnym w ramach umowy zbożowej zostaną wznowione; podkreślił przy tym sprzeciw Rosji wobec prowadzenia inspekcji.

„Wznowione zostają kontrole statków mimo prób Federacji Rosyjskiej, by zakłócić działanie umowy (zbożowej)” – napisał minister na Twitterze. (https://tinyurl.com/m7mh3nju)

W komunikacie na Facebooku Kubrakow poinformował, że rozmawiał o odblokowaniu umowy zbożowej z ministrem obrony Turcji Hulusi Akarem.

„Porozumieliśmy się w sprawie wznowienia rejestracji i kontroli statków przybywających w celu załadowania zboża ukraińskiego” – wyjaśnił. Wyraził wdzięczność tureckiemu ministrowi za „konstruktywny dialog” i dodał: „Choć kontrole statków zostaną wznowione, kontynuujemy konsultacje robocze z ONZ i Turcją, dotyczące sposobów zapewnienia pełnowartościowej realizacji umowy zbożowej”.

Minister napisał, że w dniach 17-18 kwietnia „nie przeprowadzono żadnej kontroli na wodach terytorialnych Turcji”. We wtorek strona ukraińska zaproponowała po dwie kontrole statków wpływających i wypływających. „Propozycja ta została podtrzymana przez stronę turecką, ale nie została zrealizowana z powodu stanowiska Rosji” – relacjonował Kubrakow. (https://www.facebook.com/oleksandr.kubrakov)

17 kwietnia ministerstwo infrastruktury Ukrainy poinformowało, że inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących żywność. Rosjanie – według ukraińskiego resortu – odmawiają rejestracji statków z ładunkiem i „tworzą swój własny plan inspekcji”. 18 kwietnia Kubrakow przeprowadził rozmowy z ministrem obrony Turcji na temat inicjatywy zbożowej.

Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 roku, a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainę i związanym z tym wzrostem cen żywności.

Źródło/ PAP/ Fot. PAP/ EPA/ STR

Zobacz podobne

USA/ Joe Biden: rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów

KM

Ocean 2020 na Bałtyku

BS

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie