Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Grupa ORLEN przejmuje aktywa wydobywcze w Norwegii

PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze Lotos Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy Orlen – poinformował w czwartek PKN Orlen. Według spółki integracja ułatwi inwestycje, a efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów.

Informując o przejęciu aktywów wydobywczych Lotos Exploration and Production Norge przez PGNiG Upstream Norway, PKN Orlen zaznaczył, iż nastąpiło to z początkiem maja. Podkreślił zarazem, że „pod względem zasobów i produkcji węglowodorów skonsolidowany podmiot znajduje się w pierwszej dziesiątce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i odpowiada za połowę wydobycia koncernu”.

Według PKN Orlen, „integracja działalności poszukiwawczo-wydobywczej ułatwi inwestycje, czego efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów i dalsze wzmocnienie pozycji Grupy Orlen na norweskim rynku, który ma ważne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Koncern podał, iż PGNiG Upstream Norway „został wybrany jako integrator norweskich aktywów Grupy Orlen ze względu na doświadczenie w skutecznej realizacji strategii rozwoju wydobycia, o czym świadczy dynamiczny wzrost wolumenów gazu produkowanego przez spółkę – od 0,5 mld metrów sześc. w 2020 r., przez 1,4 mld metrów sześc. w 2021 r., po 3,1 mld metrów sześc. w ubiegłym roku”. Jak przypomniano w informacji, PGNiG Upstream Norway „ma również za sobą proces przejęcia i konsolidacji aktywów INEOS Exploartion and Production Norge, zrealizowany w 2021 r.”

„Konsolidacja norweskich aktywów Grupy Orlen pozwoli lepiej wykorzystać potencjał poszukiwawczy naszych koncesji oraz efektywniej zaangażować kapitały i środki finansowe generowane do tej pory przez odrębne podmioty” – oświadczył, cytowany w informacji, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zwrócił przy tym uwagę, że uzyskane synergie, wsparte wiedzą i doświadczeniem pracowników Grupy Orlen, przyczynią się do zwiększenia skali działalności koncernu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

„Już teraz, dzięki konsolidacji, jesteśmy w gronie najważniejszych firm wydobywczych na tym rynku” – podkreślił prezes PKN Orlen. Obajtek zapowiedział jednocześnie, że w ciągu kilku lat, w efekcie kolejnych inwestycji, Grupa Orlen „będzie w stanie znacząco zwiększyć ilość gazu wydobywanego w Norwegii”, co przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowego Polski.

PKN Orlen zaznaczył, że integracja norweskich aktywów PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration and Production Norge „to konsekwencja” dokonanego w ubiegłym roku połączenia z Grupą Lotos i PGNiG. Jak przypomniano w informacji, w rezultacie fuzji w Grupie Orlen znalazły się dwie spółki prowadzące tę samą działalność na tym samym rynku. „Decyzja o ich integracji miała na celu uzyskanie synergii operacyjnych i finansowych oraz dostosowanie działalności do wymogów prawnych obowiązujących w Norwegii” – wyjaśnił koncern.

PKN Orlen zaznaczył zarazem, że „skonsolidowany podmiot ma silną pozycję na rynku, na którym działają najwięksi gracze z branży oil&gas”. Według koncernu łączne zasoby ropy i gazu, którymi dysponuje obecnie PGNiG Upstream Norway, to 346,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a wydobycie wynosi 88,1 tys. baryłek dziennie, co w obu kategoriach zapewnia tej spółce miejsce w pierwszej dziesiątce wszystkich podmiotów działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Jak podał PKN Orlen, pozycja PGNiG Upstream Norway jest jeszcze lepsza, gdy bierze się pod uwagę tylko gaz ziemny – „pod tym względem, zarówno jeśli chodzi o rezerwy, jak i produkcję, firma zajmuje ósmą pozycję w Norwegii”. Koncern wspomniał jednocześnie, iż w ubiegłym roku łączne wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym osiągnęło ok. 3,5 mld metrów sześc.

Po połączeniu, jak podkreślił PKN Orlen, PGNiG Upstream Norway dysponuje udziałami w 98. koncesjach, przy czym jedynie cztery podmioty działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym mają większy stan posiadania. „Duże portfolio koncesji wpisuje się w plany strategiczne Grupy Orlen, która do końca 2030 r. chce zwiększyć wolumen wydobycia gazu ziemnego do 12 mld metrów sześc. rocznie, a więc o ok. 50 proc. w stosunku do aktualnej produkcji” – zaznaczono w informacji.

Dla realizacji tego celu, jak zauważył koncern, zasadnicze znaczenie będą miały inwestycje, ponieważ w 2030 r. wolumen wydobycia Grupy Orlen w Norwegii ma sięgnąć ok. 6 mld metrów sześc. – oznaczać to będzie wzrost własnego wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o mniej więcej trzy czwarte w stosunku do ubiegłorocznego łącznego wydobycia PGNiG Upstream Norway oraz Lotos Exploration and Production Norge.

„Cały surowiec produkowany przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie mógł być dostarczony do Polski gazociągiem Baltic Pipe” – zapowiedział PKN Orlen.

Według niego, aby zapewnić „dynamiczny wzrost wydobycia” PGNiG Upstream Norway w ciągu najbliższych pięciu lat planuje zainwestować ok. 3 mld dolarów. Koncern zwrócił uwagę, że pod względem zaplanowanych wydatków inwestycyjnych spółka norweska spółka Grupy Orlen „znajduje się w ścisłej czołówce” podmiotów działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a najważniejsze z realizowanych obecnie projektów to zagospodarowanie złóż: Tommeliten Alpha, Fenris, Yggdrasil, Orn oraz Alve Nord.

PKN Orlen podkreślił, iż aktualnie Grupa Orlen prowadzi wydobycie na 17 złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W lutym tego roku PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Lotos, a także z Grupą Energa i PGNiG. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł. 

źródło PAP/ fot.  fot. Øyvind Hagen LOTOS

Zobacz podobne

Projekt budżetu: w przyszłym roku 210 mln zł na drogę wodną przez mierzeję

KM

Historia polskich ścigaczy i sylwetki wojennych bohaterów w publikacji dr hab. Tadeusza Kondrackiego

Pio Su

PERN zamierza rozbudować bazę paliw w Dębogórzu o zbiorniki na estry

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie