Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Największy okręt wojenny w historii

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest największym na świecie lotniskowcem i największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek zbudowano. Amerykański okręt jest też najnowszym i najbardziej zaawansowanym lotniskowcem amerykańskiej marynarki wojennej.

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest symbolem amerykańskiej potęgi morskiej i lotniczej. Okręt ma długość 332,8 metra, wyporność 100 000 ton i napęd atomowy, który pozwala mu operować bez ponownego zasilania przez 20 lat. Może zabierać nawet 90 samolotów i śmigłowców, w tym nowoczesne myśliwce F-35C Lightning II i F/A-18E/F Super Hornet, samoloty wczesnego ostrzegania E-2D Hawkeye, samoloty walki elektronicznej EA-18G Growler i bezzałogowe aparaty latające.

Napęd stanowią dwa reaktory jądrowe A1B o mocy 400 tysięcy koni mechanicznych każdy, które napędzają cztery śruby. Prędkość maksymalna okrętu przekracza 30 węzłów (ok. 56 km/h), a zasięg jest nieograniczony. Załoga liczy 4660 osób, w tym personel lotniczy.

Pokład lotniczy lotniskowca ma powierzchnię ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada około 4 boiskom piłkarskim. Pokład jest zrobiony z wytrzymałego materiału kompozytowego o nazwie Advanced Arresting Gear (AAG), który ma lepsze właściwości niż stal i jest odporny na wysokie temperatury i zużycie.

335-metrowy okręt jest również najdroższą jednostką, kosztował ponad 13 miliardów dolarów

źródło media/ fot. USS Navy

Zobacz podobne

Ocean Winds otrzymał decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku

BS

Terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbuduje nową przyszłość Pomorza Zachodniego

KM

Evergreen odebrało największy na świecie kontenerowiec

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie