Polski Portal Morski
Aktualności

Pięć osób zginęło w katastrofach łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym

Pięć osób, w tym jedno dziecko, zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt zaginęło po zatonięciu trzech łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, u wybrzeża Tunezji – poinformowały w czwartek władze tego kraju.

Trzy łodzie, na których przewożono migrantów przez Morze Śródziemne do Włoch, zatonęły u wybrzeża Tunezji, w pobliżu miasta Safakis.

Jednostki tunezyjskiej marynarki wojennej uratowały 73 migrantów. Z relacji ocalałych wynika, że 47 osób, w tym sześcioro dzieci, wciąż nie odnaleziono. Według informacji przekazanych przez wojskowych łodzie miały nabrać wody i zatonąć tuż po wypłynięciu na pełne morze.

Tunezja stała się w ostatnim czasie głównym punktem przerzutowym dla afrykańskich migrantów pragnących dostać się do Europy przez Morze Śródziemne, zastępując w tej roli Libię.

Tunezyjskie władze podały, że tylko w pierwszym kwartale 2023 roku powstrzymały 13 tysięcy osób przed przeprawą z Safakis na Sycylię.

Kryzys finansowy i polityczny skłania także coraz większą liczbę młodych Tunezyjczyków do poszukiwania lepszego życia w Europie.

Premierzy Włoch i Holandii wraz z szefową Komisji Europejskiej udadzą się w niedzielę do Tunezji, gdzie będą rozmawiać o pomocy finansowej dla tego kraju – powiedziała w czwartek premier Włoch Giorgia Meloni.

Źródło/PAP/fot.TVPInfo.pl

Zobacz podobne

Sri Lanka/ „The Guardian”: katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

MZ

Morskie strzelanie rakietowe na szwedzkim poligonie

BS

Kable podwodne – nowy priorytet rosyjskiej marynarki wojennej

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie