Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System podpisał umowy na projektowanie gazociągu Wronów–Rozwadów Strachocina

Gaz-System zawarł z firmą Antea Polska dwie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego na potrzeby budowy 247-km gazociągu, który połączy tłocznię i węzeł we Wronowie z węzłem gazowym w Strachocinie – podała spółka w środowym komunikacie.

Jak podano w informacji Gaz-Systemu, w zakresie projektowym budowa została podzielona na dwa zadania. Pierwsze to gazociąg Wronów – Rozwadów o długości ok. 107 km, a drugie – to gazociąg Rozwadów – Strachocina o długości ok. 140 km

„Wstępnie planowana trasa przechodzi przez obszar 12 powiatów w województwach lubelskim i podkarpackim. W ramach projektu zakłada się wybudowanie między innymi: połączenia z istniejącym systemem przesyłowym w rejonie węzła Rozwadów; połączenia z istniejącym systemem przesyłowym w miejscowości Głuchów; zespołu zaporowo-upustowego zlokalizowanego w pobliżu PMG w Husowie; zespołu zaporowo-upustowego w pobliżu EC Stalowa Wola; linii światłowodowej wzdłuż całej trasy” – podano w informacji prasowej spółki Gaz-System.

Spółka podała, że gazociąg o średnicy DN1000 będzie przystosowany do dwukierunkowego przesyłu paliwa gazowego z maksymalnym ciśnieniem roboczym 8,4 MPa. Zakończenie prac projektowych przewidywane jest w 2025 roku.

„Projektowany gazociąg jest elementem programu inwestycyjnego p.n. Korytarz Centrum-Wschód. Wraz z gazociągiem Gustorzyn – Wronów stanowić będzie główną magistralę przesyłową w centralnej i południowo – wschodniej Polsce, tworzącą dwukierunkowy gazowy szlak transportowy z Litwy, przez Polskę na Słowację, a w przyszłości sięgający również na Ukrainę” – wskazała spółka.

Wyjaśniła, że dzięki temu możliwa będzie optymalizacja pracy systemu przesyłowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Ta inwestycja wpisuje się także w koncepcję transformacji energetycznej poprzez rozwój krajowego rynku gazu ziemnego i zwiększenie możliwości przyłączania do sieci odbiorców przemysłowych, w tym wytwórców energii i ciepła.

W komunikacie wskazano, że inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. 

źródło PAP/ fot. Gaz-System

Zobacz podobne

Marynarka wojenna Ukrainy: kapitanami rosyjskich okrętów ostrzelanych w Berdiańsku są byli ukraińscy żołnierze

BS

Ruszyła rejestracja na 9. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie !

BS

Czterech pracowników Baltic Hub i cztery różne historie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie