Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Horyzont II wyruszył na Spitsbergen 

We wtorkowe popołudnie, 6 czerwca 2023 roku w rejs na Spitsbergen wyszedł statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego „Horyzont II”.   

Załogę stałą, praktykantów z II roku Wydziału Elektrycznego UMG oraz grupę polarników z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk żegnał JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

To kolejny już rejs Horyzontu II na Spitsbergen, który jest połączeniem nauki, praktyki i współpracy z Polską Akademią Nauk. Dla studentów z Wydziału Elektrycznego to jeden z pierwszych kontaktów z morzem. Mają się nauczyć szacunku do morza i poznać to życie od strony praktycznej – podkreślił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

„Horyzont II” dowodzony przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika, dotrze na archipelag Svalbard w ciągu tygodnia. W kolejnych dniach zaplanowane są postoje w Hornsund, Longyearbyen, Kaffioyra i Bellsund – w miejscach, gdzie funkcjonują polskie stacje badawcze.

Płyniemy na doskonałym statku z rewelacyjnym kapitanem i załogą” – podkreśla Krzysztof Otto, Dyrektor ds. polarnych i technicznych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. – Dla nas każdy rejs, a to będzie 23. sezon, jak płyniemy „Horyzontem II”, to zadanie dostarczenia na Spitsbergen około 100 ton ładunku: zaopatrzenia, sprzętu badawczego, a przede wszystkim ludzi, bo zmieniamy ekipę polarników przebywającą tam już ponad rok.

Studenci na statku są od tygodnia, podzieleni na wachty. Każda wachta przez tydzień ma inne zadanie, czy to na mostku, w maszynowni albo w kuchni. Taki rejs jest to dla nich prawdziwa próba” – podsumowuje kpt. ż.w. Ryszard Durlik

Jesteśmy ciekawi świata i głodni nowych wyzwań – jednym głosem mówią studenci UMG.

Taki rejs to dla nas wyjątkowa okazja poznania naszego przyszłego zawodu w praktyce. Pozwala lepiej poznać siebie, jest to też wielka przygoda podróżnicza, bo nie każdy może dotrzeć na Spitsbergen. Liczę, że naprawdę dużo się nauczymy – mówi Oskar Maguda, student II roku Wydziału Elektrycznego UMG.

Do Gdyni „Horyzont II” powróci w poniedziałek, 26 czerwca 2023 roku.

Źródło UMG

Zobacz podobne

Dowódca piechoty morskiej apeluje o międzynarodową misję humanitarną w Mariupolu

BS

Powstanie drugie stanowisko do cumowania gazowców w terminalu LNG

AB

Orlen Neptun/ Budowa Terminalu Instalacyjnego zgodnie z planem

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie