Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

O współpracy transportowej Polski i Mołdawii

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania rozwojem infrastruktury drogowej oraz unijne instrumenty do współpracy instytucjonalnej były tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Rafała Webera z ministrem infrastruktury i rozwoju infrastrukturalnego Mołdawii Lilią Dabija. Spotkanie w Warszawie odbyło się 19 czerwca 2023 r. 

– Gratulujemy Mołdawii uzyskania statusu kandydata do Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami w dostosowaniu poszczególnych sektorów transportu do wymogów i standardów jednolitego rynku – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Mołdawii L. Dabija podkreśliła, że Mołdawię czeka jeszcze długi proces negocjacyjny. W zakresie jej kompetencji negocjowany będzie m.in. rozdział „Transport, Infrastruktura i Mobilność” i w tym zakresie strona mołdawska będzie wdzięczna za pomoc i wsparcie polskimi doświadczeniami.

Ministrowie rozmawiali również o zasadach realizacji inwestycji transportowych zgodnych z wymaganiami UE, w tym środowiskowymi. Wiceminister Weber poinformował o postępach priorytetowej inwestycji drogowej, czyli szlaku Via Carpatia, przedstawiając również podział zadań pomiędzy resortem infrastruktury a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. 

Zarówno minister Lilia Dabija, jak i szef mołdawskiej Administracji Drogowej byli pod wrażeniem intensywności działań w zakresie realizacji polskich inwestycji i wyrazili przekonanie, że polskie doświadczenia są dla nich wzorcem i liczą na zapoznanie się (oprócz kwestii inżynierskich) z całym procesem nowych technologii, cyfryzacji i bezpieczeństwa w transporcie.

W uzupełnieniu wiceminister R. Weber na przykładzie korytarza Via Carpatia w Polsce wskazał, jak znaczny wpływ wywierają inwestycje infrastrukturalne na rozwój gospodarczy państwa i jego poszczególnych regionów, przytaczając konkretne przykłady firm, które zdecydowały się na inwestycje dzięki poprawie jakości dróg.

Podczas wizyty studyjnej delegacja Mołdawii zapoznała się z systemem dróg publicznych w Polsce. Przedstawiciele MI zaprezentowali główny dokument programowy rozwoju infrastruktury drogowej: Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych oraz mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, a także inne programy drogowe, w tym Program Budowy 100 obwodnic oraz Program wzmocnienia krajowej sieci drogowej do 2030 roku.

Omówiono planowanie strategiczne i proces realizacji inwestycji drogowych, z uwzględnieniem finansowania oraz powiązania tych inwestycji z programami i politykami UE.

Rozmowa ministrów z Polski i Mołdawii dotyczyła także prac w ramach inicjatywy JASPERS nad „Wstępnym studium wykonalności dla nowego unijnego korytarza kolejowego o normalnym rozstawie szyn, łączącego Polskę, Ukrainę, Rumunię i Mołdawię”, stanowiących bazę dla utworzenia nowoczesnego połączenia transportowego między UE, Mołdawią i Ukrainą.

– W obecnej sytuacji międzynarodowej uruchomienie korytarza kolejowego o europejskim rozstawie szyn, łączącego Polskę, Ukrainę, Rumunię i Mołdawię może pozwolić w przyszłości na utworzenie alternatywnego korytarza logistycznego dla transportów z Azji do Europy – zaznaczył wiceminister R. Weber.

– Mamy świadomość jak bardzo ważna jest interkonektywność, dlatego będziemy starać się uzyskać wsparcie unijne na naprawę ok 250 km linii kolejowych. Bardzo liczymy na pomoc Polski przy ubieganiu się o środki CEF – powiedziała minister Lilia Dabija. 

Wiceminister R. Weber zapewnił, że Polska wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy mające na celu wzmocnienie współpracy transgranicznej, tak ważnej w obecnej sytuacji politycznej i transportowej.

Ministrowie rozmawiali również o kwestiach lotniczych, w tym planach rozwoju polskiego przewoźnika lotniczego na kierunku do Kiszyniowa. Strona mołdawska podkreśliła zainteresowanie polskimi wzorcami w zakresie zarządzania lotniskami, opracowaniem planów rozwoju lotnisk, tak by lotnisko w Kiszyniowie zarządzane było sprawnie, nowocześnie i z poszanowaniem zasad zdrowej konkurencji.

Ministrowie omówili również sytuację na rynku przewozów drogowych z uwzględnieniem zmiany szlaków komunikacyjnych w obecnych realiach geopolitycznych oraz wymienili doświadczenia i informacje w zakresie działań resortów, mających na celu przeciwdziałanie powodziom.

Źródło/fot.: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Wodowanie nowej korwety dla Ukrainy

BS

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Breeze 2021 w Bułgarii

KM

Kutry dalej w modzie – sposób na uaktywnienie polskich stoczni?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie