Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Białe i czerwone róże na wodach Cieśniny Gibraltarskiej w hołdzie gen. Sikorskiemu i poległym razem z nim w katastrofie

Białe i czerwone róże na wody Cieśniny Gibraltarskiej rzucali podkomendni gen. Władysława Sikorskiego i przedstawiciele delegacji państwowej, którzy uczestniczyli we wtorkowych uroczystościach upamiętniających gen. Sikorskiego i ofiary katastrofy lotniczej w Gibraltarze. Ceremonia odbyła się dokładnie po 80 latach od chwili katastrofy – o godz. 23.06.

Podkomendni gen. Władysława Sikorskiego, w tym weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierze AK, Szarych Szeregów, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele delegacji państwowej, w tym szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes IPN dr Karol Nawrocki, delegacja senatorów z Polski w składzie: Beata Małecka-Libera, Joanna Sekuła, Sławomir Rybicki, zebrali się w symbolicznym miejscu katastrofy na Eastern Beach, gdzie przed 80 laty zginął gen. Sikorski i osoby mu towarzyszące.

Modlitwę za poległych odmówili ppłk. Marcin Janocha oraz ks. bp Marcin Makula. Uczestnicy uroczystości w ciszy i zadumie rzucali na morskie fale białe i czerwone róże. Weteranów otaczali Strzelcy i Orlęta ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Sędziszowa Małopolskiego. Młodzież trzymała w rękach zapalone pochodnie.

Gen. Władysław Sikorski zatrzymał się w Gibraltarze – terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii – w drodze powrotnej do Londynu po odbyciu inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie. Poza nim 4 lipca 1943 r., krótko po godzinie 23, zginęły towarzyszące mu osoby, m.in. jego córka i najbliżsi współpracownicy, kiedy samolot Liberator, którym lecieli, po 16 sekundach od startu nagle runął do morza.

Wcześniej we wtorek, w godzinach popołudniowych, główne uroczystości ku czci gen. Sikorskiego – premiera RP na uchodźstwie i Naczelnego Wodza – odbyły się przy pomniku upamiętniającym katastrofę gibraltarską. Monument ten znajduje się w eksponowanej lokalizacji w Gibraltarze nad samym morzem, w tzw. Europa Point, skąd można oglądać wybrzeże Afryki.

Okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego – współtwórcy zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r., premiera II RP, w czasie II wojny światowej Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i szefa rządu RP na uchodźstwie – do dziś budzą kontrowersje.

Samolot Liberator II AL523, którym generał wracał z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie, spadł do morza o godz. 23.06 (niektóre źródła mówią o godz. 23.07). W katastrofie śmierć poniosła także córka generała i jego współpracownicy, m.in. szef sztabu Naczelnego Wodza gen. Tadeusz Klimecki. Z katastrofy wyszedł z życiem tylko czeski pilot maszyny.

Przyczyn katastrofy nie wyjaśniono w pełni do dziś. Według oficjalnej wersji przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej okoliczności katastrofy w 1943 r., przyczyną było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają jednak, że był to zamach. Jako możliwych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Po uroczystym pogrzebie w Londynie generał Sikorski pochowany został na cmentarzu polskich lotników w Wielkiej Brytanii, w Newark koło Nottingham. 17 września 1993 r. jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry na Wawelu.

W listopadzie 2008 r., w ramach śledztwa IPN, ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu. Badania ustaliły, że generał zginął w wyniku obrażeń wielu narządów, typowych dla ofiar katastrof komunikacyjnych.

Źródło/ PAP/ Fot. UdSKiOR/Twitter

Zobacz podobne

Jak postępuje budowa biorafinerii w Trzebini ?

BS

Trójport Polski jako centrum logistyczne Europy

KM

Szczecin/Świnoujście. Zielony port coraz bliżej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie