Polski Portal Morski
Aktualności

W Pucku otwarto nowoczesną marinę

W Pucku (Pomorskie) zakończyła się budowa portu jachtowego. W ramach projektu powstała niezbędna infrastruktura, na którą składają się falochrony, nabrzeża i pomosty.

O zakończonych pracach i uroczystym otwarciu puckiej mariny poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W komunikacie podano, że na sobotę organizatorzy przygotowali niespodzianki nie tylko dla żeglarzy i amatorów morskiej rekreacji, ale także dla rodzin z dziećmi oraz fanów muzyki.

To bardzo ważny krok naprzód w rozwoju Pucka” – podkreśliła, cytowana w komunikacie, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Zaznaczyła, że to również spełnienie zobowiązania wobec przodków, którzy wybrali Puck na dokonanie zaślubin Polski z morzem po 148 latach niewoli oraz tych, którzy budowali port we wczesnym średniowieczu. „To pokazuje związek Pucka z morzem od zarania dziejów. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, by ten związek utrwalać. I to dla nich głównie tworzymy nową infrastrukturę portową” – przekazała.

Prace nad rozbudową mariny w Pucku trwały półtora roku. Kluczowym wyzwaniem była budowa części falochronu północnego i stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. W ramach inwestycji przebudowano również fragment ul. Żeglarzy, a na pomostach zainstalowano postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinkami oraz knagami cumowniczymi. Dodatkowo, marinę wyposażono w mały bosmanat, a także przenośne sanitariaty oraz stałe urządzenie do odbioru zanieczyszczeń z jachtów.

Urząd podaje, że rozbudowa mariny w Pucku to największa pod względem finansowym inwestycja zrealizowana w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Jej wartość to blisko 39 mln zł, w tym ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W kolejnych latach planowany jest dalsza rozbudowa falochronu północnego, wschodniego oraz zaplecza, a także instalacji pomostów. Elementem całego przedsięwzięcia będzie również inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni obejmująca budowę falochronu zachodniego, który będzie pełnił funkcję osłonową dla mariny. Docelowo marina ma dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty kursujących m.in. na Półwysep Helski.

Źródło: PAP Fot.: UMWP

Zobacz podobne

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

JS

Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefiny III

AZ

PKN Orlen będzie wykorzystywał oczyszczone miejskie ścieki w zakładzie produkcyjnym w Płocku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie