Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko Turystyka

Jak dbać o środowisko podczas wypoczynku nad wodą

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska – Szczecin leży nad morzem”, a skoro morze, to także wypoczynek na polskich plażach.

Wypoczynek nad wodą to doskonały sposób na relaks i odprężenie się, jednak równie ważne jest, abyśmy pamiętali o ochronie środowiska, podczas gdy cieszymy się urokami natury. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o środowisko podczas wypoczynku nad wodą.

Wybór odpowiedniego miejsca: Gdy planujemy wypoczynek nad wodą, warto wybierać tereny specjalnie do tego przeznaczone, takie jak, nadmorskie plaże, jeziora, stawy, zalewy czy rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli. Najlepiej wybierać miejsca, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni. Unikajmy dzikich plaż, gdzie brak jest infrastruktury i kontrola nad środowiskiem.

Bezpieczeństwo nad wodą: Przed wejściem do wody warto zapoznać się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu. Ważne jest również zorientowanie się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, a w przypadku kąpieli zabezpieczyć je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

Odpowiednie przygotowanie do kąpieli: Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wskakujmy od razu do wody, lecz stopniowo zmoczmy ciało, aby uniknąć szoku termicznego. Unikajmy również kąpieli bezpośrednio po dłuższym opalaniu, aby zapobiec wstrząsowi termicznemu.

Zachowanie ostrożności: Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo. Nie skaczmy do wody, jeśli nie znamy jej głębokości ani struktury dna. Unikajmy także wypływania na materacach na środek jeziora, co może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników.

Odpowiedzialność podczas korzystania z łodzi i kajaków: Pamiętajmy o założeniu kapoka podczas pływania łódkami, kajakami i rowerami wodnymi, aby zminimalizować ryzyko wypadków i zanieczyszczenia wody.

Szacunek dla innych użytkowników: Podczas wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy jedynymi korzystającymi z kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody oraz podtapianie innych pływających. Szanujmy bezpieczeństwo i komfort innych osób.

Ochrona środowiska: Dbajmy o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy, nie zostawiajmy po sobie śmieci, a nawet sprzątajmy te, które spotkamy na plaży. Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci do wody lub na brzegi jest szkodliwe dla środowiska i może zagrażać życiu zwierząt.

Zabezpieczenie osobistych rzeczy: Nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoich rzeczy osobistych. Zwracajmy uwagę na swoje wartościowe przedmioty i nie pozostawiajmy ich bez nadzoru, aby uniknąć kradzieży.

Wypoczynek nad wodą może być nie tylko relaksujący, ale i odpowiedzialny, jeśli będziemy dbać o środowisko i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nasze działania mogą mieć wpływ nie tylko na nas samych, ale i na przyrodę oraz innych ludzi korzystających z tych samych terenów wypoczynkowych.

źródło: Polska Morska

Zobacz podobne

3 lipca 1935 roku zwodowano polski transatlantyk MS „Batory”

PL

Zabytki z toru wodnego Szczecin-Świnoujście w Elblągu

KM

PGNiG: na razie biometan bardziej prawdopodobny niż wodór

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie