Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

GAZ-SYSTEM podpisał porozumienie z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej

Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych – to najważniejsze założenia dokumentu.

W uroczystości podpisania porozumienia wzięła udział Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Konsekwentne działania Rządu RP umacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Cel dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski został zrealizowany. Teraz naszym zadaniem jest chronienie obiektów infrastruktury krytycznej w świadomy i zaplanowany sposób w ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami. Inicjatywa Wojsk Obrony Terytorialnej dająca możliwość szkoleń dla pracowników kluczowych spółek i instytucji w kraju i wychodzi naprzeciw potrzebie wspólnego budowania bezpieczeństwa państwa. Zawarte porozumienie stanowi element skutecznego i konsekwentnego budowania wielowarstwowego systemu ochrony kluczowych obiektów i instalacji, których niezakłócone działanie gwarantuje utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego, jak i odpowiedniego standardu życia obywateli naszego kraju. Jestem przekonana, że ta wspólna inicjatywa spółki GAZ-SYSTEM i Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej zapoczątkuje proces uzgadniania tego rodzaju dokumentów przez innych operatów usług kluczowych. Jest to kierunek oczekiwany przez polskie władze, jak i przeze mnie  jako Pełnomocnika Polskiego Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – powiedziała minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesyłanie gazu ziemnego, zarządza niemal 12 tys. km gazociągów w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

– Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, ale także przygotowanie obronne społeczeństwa to w dzisiejszych czasach podstawowe elementy niezbędne dla zachowania ciągłości działania państwa. Realizacja żadnego z tych aspektów nie jest możliwa bez współpracy z policją, siłami zbrojnymi, strażą pożarną i innymi służbami mundurowymi. Sformalizowanie i koordynacja to następny krok dla zwiększenia bezpieczeństwa krajowego systemu przesyłu gazu ziemnego -powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Współpraca będzie się odbywać przede wszystkim w następujących obszarach:

  • szkoleń pracowników GAZ-SYSTEM w zakresie podstaw szkolenia wojskowego, funkcjonowania systemu obronnego oraz współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP,
  • wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych dla funkcjonowania GAZ-SYSTEM oraz jednostek WOT,
  • przygotowania żołnierzy WOT i pracowników GAZ-SYSTEM do współdziałania w sytuacjach kryzysowych.

– Podpisanie porozumienia z GAZ-SYSTEM jest realizacją zadania, które prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) w zakresie budowania powszechnej gotowości obronnej państwa. To zadanie znajduje się w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego ogłoszonej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę w maju 2020 roku. To jak ważne dla zapewnienia funkcjonowania państwa, a w tym efektywnego działania Sił Zbrojnych, jest bezpieczeństwo energetyczne, pokazała wojna wywołana agresją rosyjską na Ukrainę w lutym 2022 roku. Współpraca WOT i GAZ SYSTEMU będzie więc miała charakter szkoleniowy, ale również wymiar operacyjny, zapewniający świadomość zagrożeń dla strategicznej infrastruktury gazowej w Polsce. Zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej, w tym takich obiektów jak np. terminal LNG w Świnoujściu, jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa energetycznego państwa i budowania społecznej świadomości w tym zakresie – powiedział gen. bryg. Maciej Klisz, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Porozumienie formalizuje współpracę, która jest już realizowana pomiędzy GAZ-SYSTEM a WOT. Personel Oddziału w Tarnowie został przeszkolony przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Natomiast pracowników kilku pionów szkoliła 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej z Ciechanowa. Łącznie we wszystkich dotychczasowych szkoleniach wzięło udział 522 pracowników GAZ-SYSTEM.

Fot.: WOT

Zobacz podobne

Atak dronów na rosyjski okręt zwiadowczy na Morzu Czarnym

KM

Nigeryjska ropa w rafinerii LOTOSU

BS

Paliwowy gigant inwestuje w LNG z Kataru. Projekt wart blisko 30 mld dolarów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie