Polski Portal Morski
Aktualności

Rampa ms „Estonia” wydobyta na powierzchnię

Rampa załadunkowa statku ms” Estonia”, który zatonął w 1994 r., została wydobyta z dna morskiego i przewieziona do portu w celu zbadania.

Prom zatonął podczas sztormu, w wyniku którego zginęło 852 osób. Dochodzenie wykazało, że zamki w drzwiach dziobowych statku zawiodły, co spowodowało przedostanie się wody. Woda morska wlała się na pokład samochodowy, powodując przechylenie się jednostki i ostatecznie jej zatonięcie.

Decyzja o ponownym zbadaniu wraku Estonii zapadła po emisji filmu dokumentalnego w 2020 roku. Jego twórcy ujawnili nieznane wcześniej poważne uszkodzenia wraku po prawej stronie bury.

Zatonięcie Estonii na trasie z Tallina do Sztokholmu było największą katastrofą w czasie pokoju z udziałem europejskiego statku pasażerskiego od czasu katastrofy Titanica w 1912 roku.

Przez prawie sześć dni estońscy, szwedzcy i fińscy śledczy pracowali w pobliżu miejsca wraku na Morzu Bałtyckim, używając pojazdu podwodnego do zbadania pokładu samochodowego, kadłuba i innych obszarów statku.

W poniedziałek roboty nurkowe przez wiele godzin pogłębiały dno morskie wokół 12-tonowej rampy dla pojazdów. Następnie we wczesnych godzinach porannych we wtorek rampa została wydobyta na powierzchnię na pokład statku badawczego „Viking Reach”, który skierował się do estońskiego portu Paldiski.

Fot.: archiwum

Zobacz podobne

ORP DRAGON STORPEDOWANY PRZEZ „ŻYWĄ TORPEDĘ”

PL

Polska i Niemcy ramię w ramię podczas kolejnej akcji lodołamania. „Jesteśmy gotowi na zimę”

KM

Uszkodzenia wraku promu „Estonia” mogło spowodować skaliste dno morskie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie