Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Wiceszef MSWiA: rzeka Świsłocz zostanie wzmocniona

Rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów do Polski, jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy – powiedział w Radiu Wnet wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem w Radiu Wnet. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o grupę Wagnera, która stacjonuje na Białorusi. „Musimy się przygotować na najgorszy scenariusz ze strony grupy Wagnera na Białorusi jako odpowiedzialny rząd. Na to, że dojdzie do zbrojnych prowokacji” – podkreślił Maciej Wąsik.

Wskazał, że według szacunków polskich służb na Białorusi jest 3,5 a 5 tys. wagnerowców. „Grupa Wagnera jest za mała, żeby wykonać agresję na Polskę, ale jest już dużo bardziej liczna niż armia litewska. Oczywiście Litwa i Łotwa są w NATO i daje im to bezpieczeństwo” – zaznaczył.

„Polskie służby dokładnie monitorują to, co się dzieje i informują najwyższe ograny państwa odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Patrzymy na to, monitorujemy, rozmawiamy z sojusznikami. Każdy odpowiedzialny rząd, mając zabijaków, morderców po drugiej stronie granicy przygotowywałby się do najgorszego. I my się przygotowujemy. Zapewne nie dojdzie do tego, ale musimy być do tego przygotowani” – powiedział.

W ocenie wiceszefa MSWiA granica polsko-białoruska jest szczelna. „Mielibyśmy zero przejść, gdyby z drugiej strony była jakakolwiek straż graniczna. Z drugiej strony mamy formację przemytniczą. Dzisiaj służby białoruskie to jest formacja przemytnicza, która piłuje nasza zaporę, dostarcza drabiny” – przekazał.

„Liczymy się z tym, że grupa Wagnera będzie użyta do tego, żeby destabilizować granicę polsko-białoruską i będzie użyta do tego, żeby niszczyć naszą zaporę” – wskazał.

Podczas rozmowy Maciej Wąsik został również zapytany o rozbudowę zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. „Zapory nie mamy na rzekach i ten problem już rozwiązujemy innymi metodami. Bug jest na tyle szeroki, że nie mamy przejścia. Jest rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów na teren Polski. Myślę, że jest to punkt, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy” – dodał Maciej Wąsik.

źródło: PAP / fot. wikipedia

Zobacz podobne

Ceny ropy w USA rosną, ale odbicie może długo nie potrwać

KM

Polacy pamiętają o mogiłach rodaków

AZ

Japonia/ Szef MSZ: Rosja nasila działania wojskowe również na Dalekim Wschodzie

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie