Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. „Liczymy na siedem nominacji” – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do paryskich igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.

Od piątku do 20 sierpnia w Hadze-Scheveningen w 10 klasach pływać będzie około 1400 zawodników, w tym gronie będzie 36 Polaków. Na wodach Morza Północnego można wywalczyć 40 procent miejsc na igrzyska. Za rok w tych zawodach olimpijskich ścigać się będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.

„To najważniejsza impreza sezonu i prawdziwy test prawdy dla każdego żeglarza, którego celem jest start w igrzyskach. Po drodze było wiele ważnych regat, z mistrzostwami świata i Europy poszczególnych klas oraz zawodami Pucharu Świata na czele, ale to wszystko było tylko przystankiem na drodze do punktu docelowego” – podkreślił Życki.

Biało-czerwoni rywalizować będą w dziewięciu z 10 klas – zabraknie ich tylko w katamaranach Nacra 17, w których nie jest prowadzone szkolenie.

„Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, naszego sponsora PGE, a także partnerów związku, partnerów i sponsorów zawodników, stworzone zostały bardzo dobre warunki przygotowań do tej imprezy. Reprezentanci, trenerzy i cały sztab dawali z siebie wszystko, żeby je wykorzystać i żeby osiągnąć najwyższy poziom sportowy. W Hadze zmierzymy się z najlepszymi ekipami żeglarskimi na świecie, ale będziemy walczyć o każdy punkt” – dodał.

Dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego przekonuje, że biało-czerwoni są w stanie wywalczyć w Holandii nawet siedem kwalifikacji.

„Liczę także na jeden medal, ale zdaję sobie sprawę, że będzie to ekstremalnie trudne wyzwanie” – podsumował.

Najmocniejszą reprezentację Polska wystawi w klasie 49er, w której ma cztery załogi, w tym trzy zaliczane do światowej czołówki. W klasie ILCA 6 wystąpią doświadczona Agata Barwińska (SSW MOS Iława), która jest dwukrotną mistrzynią Europy oraz wicemistrzyni świata, a także z powodzeniem konkurująca w gronie seniorek Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń).

Spore szanse, głównie za sprawą mającego na koncie liczne sukcesy tandemu SKŻ Ergo Hestia Sopot Maja Dziarnowska – Paweł Tarnowski, Polacy powinni mieć w windsurfingowej klasie iQFoil.

W klasie Formula Kite znaczne apetyty rozbudził Maksymilian Żakowski, który miesiąc temu w przedolimpijskich regatach Paris 2024 Test Event zajął szóste miejsce, najwyższe z biało-czerwonych. Duże nadzieje można także wiązać z młodymi kitesurferkami – Julią Damasiewicz (oboje OŚ AZS Poznań), Magdaleną Woyciechowską i Niną Arcisz (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Dwa lata temu na igrzyskach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) zajęła w klasie 49erFX 15. miejsce, jednak po Tokio zmieniła załogantkę – Kingę Łobodę zastąpiła Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań). Ta załoga zajmuje 10. pozycję w światowym rankingu, a w Holandii w tej klasie oraz w klasie 49er do rozdania jest po 10 przepustek.

Zaledwie po osiem nominacji jest do zdobycia w Formule KIte, a po 11 w klasie iQFoil. W ILCA 6 oraz ILCA 7 jest najwięcej, bo 16 miejsc, natomiast połowę tej puli przewidziano w mieszanej klasie 470. W dwóch ostatnich konkurencjach Polacy mają jednak niewielkie szanse na wywalczenie olimpijskich paszportów.

Pierwsi do rywalizacji, w piątek, przystąpią żeglarze w klasach 49er, 49erFX i 470, a ostatni, w poniedziałek, w klasach Formula Kite i iQFoil.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP SPORT / Getty Images

Zobacz podobne

Po raz drugi nie przyznano tytułu Żeglarza Roku, są dwie Nagrody Honorowe

BS

Projekt HBO przechodzi do realizacji

BS

KGP: ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą „30 Day at Sea 3.0”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie