Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Equinor, firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, będąca też jednym z głównych dostawców gazu do Polski poprzez Baltic Pipe, dołączyła do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.

Celem podpisanego porozumienia jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z rozwojem technologii, którą norweski koncern traktuje jako jedno z kluczowych narzędzi zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.

Jako sygnatariusz Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, Equinor włącza się w prace grup roboczych w obszarach zawiązanych z wdrażaniem technologii wodorowej w energetyce, produkcji, przesyle, dystrybucji i magazynowaniu wodoru, a także rozwijaniu łańcucha wartości gospodarki wodorowej w Polsce.

– Porozumienie wodorowe jest kolejną inicjatywą współpracy z rządem – po podpisanej we wrześniu 2021 roku umowie sektorowej dla morskiej energetyki wiatrowej. Pokazuje to nasze zaangażowanie w trwającą w Polsce transformację, którą chcemy wspierać naszym międzynarodowym doświadczeniem i ciągle rozbudowywaną ofertą zero- i niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Perspektywy rozwoju gospodarki wodorowej w procesie transformacji energetycznej w Polsce wyznacza Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku. Wodór może pełnić rolę nośnika energii wykorzystywanego jako paliwo alternatywne w transporcie czy przemyśle. Co więcej można go wykorzystywać do magazynowania energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych i przesyłać do miejsc produkcji energii i ciepła. Wodór przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności odnawialnych źródeł energii w nadchodzących latach.

Włączając się w dialog dotyczący rozwoju wodorowej gospodarki Equinor jest gotowy dzielić się swoim dotychczasowym doświadczeniem pozyskanym na innych rynkach przy tego typu projektach. Obecnie koncern prowadzi projekty m.in. w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii w zakresie pozyskiwania niebieskiego wodoru pochodzącego z gazu ziemnego, jak i zielonego wodoru, który pozyskiwany jest przy użyciu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, w tym z morskich farm wiatrowych.

– Jako jeden z kluczowych inwestorów OZE w Polsce traktujemy rozwój rozwiązań opartych o wodór jako kolejny krok na drodze do zmniejszania emisyjności polskiej gospodarki, w tym sektorów przemysłowych trudnych do dekarbonizacji. Mając za sobą wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w zakresie budowy farm wiatrowych na morzu i wykorzystania potencjału energii wiatrowej, chcemy przyczyniać się do rozwijania innowacyjności polskiej energetyki przyszłości. Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków rozwoju w obszarze OZE i cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w tak ważnych inicjatywach, dzieląc się naszym doświadczeniem – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

źródło/ fot. Equinor

Zobacz podobne

Postęp prac przy budowie Baltic Pipe

KM

Nawiązanie współpracy z państwami bałtyckimi ma kluczowe znaczenie

BS

Rajd motocyklowy Pamięci Żołnierzy Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie